Wiele firm boryka się z płynnością finansową. Czasem jest to związane ze spóźnieniami w opłacaniu faktur przez kontrahentów. A przecież podatki należy płacić na czas a jak wiadomo, urząd skarbowy nie jest w tym względzie pobłażliwy.
Skorzystanie z zewnętrznego finansowania jakim jest faktoring cichy nie musi wiązać się z informowaniem o tym kontrahentów. Można więc zachować dobre relacje finansowe i nie martwić się o finansowe jutro.
Cichy faktoring – czym jest i na czym polega?
Faktoring ukryty, cichy, niejawny – ten rodzaj finansowania wystawionych faktur ma różne nazwy. Jednak zawsze chodzi o to, by po wystawieniu faktury pieniądze na koncie mieć nawet w kilkanaście minut. W przypadku klasycznego faktoringu konieczne jest poinformowanie kontrahenta o cesji wierzytelności. Ponadto musi on podpisać stosowny dokument. W przypadku faktoringu cichego kontrahent nie musi być poinformowany o cesji wierzytelności, nie są również wystawiane dokumenty cesji.
Dla kogo odpowiednim wyborem będzie faktoring tajny?
W przypadku faktoringu klasycznego zawsze badana jest wypłacalność płatnika faktur, a w odniesieniu do cichego faktoringu istotniejsze znaczenie ma zdolność do obsługi zobowiązań przez faktoranta. Ponieważ kontrahent uiszcza opłatę w dalszym ciągu na rachunek faktoranta, gdyż nie ma świadomości o zawarciu umowy faktoringowej, to faktorant jest zobowiązany do zwrotu w określonym czasie pieniędzy faktorowi. A więc bankowi lub firmie faktoringowej. Dlatego faktoring cichy przeznaczony jest dla firm, które nie mają problemów ze spłatą zobowiązań. Regularnie płacą ZUS, VAT i nie zalegają z innymi niezbędnymi wpłatami. Tylko z taką firmą faktor zawrze umowę w ramach tajnej cesji wierzytelności. Dyskredytująca do zawarcia umowy faktoringu tajnego jest również obecność w rejestrze BIG Infomonitor. W związku z ryzykiem dla faktora ten rodzaj faktoringu jest droższy od klasycznego.
Zagłosowało 4 Zagłosowało 1 Zagłosowało 1 Zagłosowało 6 Zagłosowało 2 Zagłosowało 3 Zagłosowało 0 Zagłosowało 0
Faktoring cichy przez internet
Można zdecydować się na cichy faktoring online, który jest jeszcze wygodniejszą formą. Wszak wszystkie formalności załatwia się w sieci, co pozwala zaoszczędzić cenny czas. Aby obniżyć koszty usługi jaką jest faktoring ukryty, firmy faktoringowe oczekują zabezpieczenia rzeczowego, które zmniejsza ryzyko niewypłacalności, a zatem wpływa na nieco niższą cenę usługi. Znacznie łatwiej uzyskać finansowanie w ramach faktoringu jawnego, bowiem faktorant może aktywnie uczestniczyć w windykacji należności od dłużnika i to faktorowi dłużnik, czyli kontrahent lub klient zalegający z fakturą płaci swoje zobowiązanie. W przypadku faktoringu cichego nie ma kontaktu z kontrahentem (dłużnikiem) i musi on oczekiwać spłaty od faktoranta i tego, że się z niej wywiąże. Z tego względu cichy faktoring dla małych firm nie będzie najlepszym rozwiązaniem, bo jednak w przypadku tego rodzaju finansowania firmy faktoringowe chętniej współpracują z większymi podmiotami gospodarczymi.
Kiedy firmie opłaca się korzystanie z faktoringu cichego?
Sytuacje, kiedy firma chce korzystać z faktoringu cichego są jasne i klarowne. Wystąpienie do kontrahenta z prośbą o podpisanie dokumentu cesji wierzytelności może prowadzić do pogorszenia relacji biznesowych. A w przypadku faktoringu ukrytego ten problem nie występuje, bo nie trzeba informować kontrahenta. Wiele firm decyduje się na ten rodzaj faktoringu z wygody. W końcu dzięki temu mogą liczyć na błyskawiczną wpłatę na konto. Jednak jednocześnie muszą mieć pewność, że mają do czynienia z rzetelnym kontrahentem, który mimo wszystko opłaci fakturę. A jednocześnie posiada na tyle własnych środków, by w razie konieczności zwrócić faktorowi należność.
Czasem kontrahent nie wyraża zgody na cesję wierzytelności i wtedy cichy faktoring jest jedyną możliwością. Jednak w takiej sytuacji trzeba się zastanowić czy na pewno jest to bezpieczne, bo skoro kontrahent tak bardzo się przed tym wzbrania, to być może będzie miał problem z wypłacalnością. Jeśli firma ma w umowie z kontrahentem „zakaz cesji”, to wtedy jedyną możliwością uzyskania finansowania tego rodzaju jest faktoring ukryty.
Jak wygląda finansowanie w przypadku faktoringu cichego?
Oczywiście najbardziej opłacalny pod względem finansowania jest faktoring jawny. Jednak w przypadku cichego faktoringu, również można zyskać spory spokój finansowy, bowiem przedsiębiorca może uzyskać od 70 do 90% wartości faktury brutto. Faktoring zostaje przyznany po analizie dokumentów finansowych. Firma proszona jest o przesłanie plików JPK w formacie XML, a także wyciągu z konta za okres 6 miesięcy. Analityk dokonuje oceny przy pomocy systemu scoringowego i na tej podstawie wydawana jest decyzja o ewentualnym zawarciu umowy faktoringowej w ramach cichego faktoringu.
Formy zabezpieczenia w przypadku faktoringu
Zabezpieczeniem faktoringu zwykle jest poręczenie wekslowe, a podpis na wekslu należy złożyć przy obecności notariusza. Niektóre firmy faktoringowe respektują także inne formy zabezpieczenia, a mianowicie: wpis hipoteczny, zastaw rejestrowy czy też przewłaszczenie. Ze względu na brak potwierdzenia wystawienia faktury przez kontrahenta na którego jest wystawiana (co ma miejsce w związku z charakterem faktoringu niejawnego), faktor może oczekiwać potwierdzenia wykonania zafakturowanej usługi. Może być nim dokument dostawy towaru, protokół odbioru wykonania zlecenia albo zgoda na wystawienie faktury. Opłata za zaliczkowanie faktury, którą musi uiścić co miesiąc faktorant to ok.4-5%. Firmy faktoringowe zwykle finansują pojedyncze faktury do określonej kwoty maksymalnej. Jednak w przypadku większych podmiotów, a także pozytywnej weryfikacji finansowej, kwota ta może podlegać negocjacjom.
Jeśli firma spełnia wytyczne udzielenia faktoringu niejawnego, ale ma pewne wątpliwości czy na takowy powinna się zdecydować, może skorzystać z konsultacji. Dzięki której lepiej przeanalizuje czy takie finansowanie transakcji będzie dla niego korzystne. Faktoring cichy na pewno ma swoje mocne strony, ale również ściśle określone wymogi dla faktoranta.