Wielu z nas przeciera oczy ze zdumienia, patrząc na obecne ceny w sklepach. Inflacja jest bardzo wysoka, a pensje bardzo często stoją w miejscu. Nagła awaria sprzętu AGD, popsuty samochód, konieczna wizyta u dentysty, wymarzone wakacje, potrzebny remont mieszkania. Może się okazać, że w danym miesiącu zabraknie środków na realizację tych ważnych celów. Rozwiązaniem może być wzięcie kredytu lub pożyczki.
A właśnie, jaka jest różnica między kredytem, a pożyczką? O tym przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?
Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego. Kredyt jest instrumentem finansowym, który zawsze wiąże się ze spłatą dodatkowych kosztów, tak zwanych odsetek oraz zawsze wymaga podpisania odpowiednich dokumentów. Pożyczka może być wzięta nieodpłatnie, w zależności od tego, z jakiego miejsca pożyczamy pieniądze. Niektóre instytucje finansowe oferują pierwszą pożyczkę za darmo, wiele osób z rodziny czy ze znajomych również nie będą wymagały spłaty zaoferowanej nam pożyczki z nawiązką. Pożyczka a kredyt to nie jest zatem do końca to samo. Choć i to, i to narzędzie może zapewnić nam potrzebne na dany moment środki finansowe.
Czym się różni kredyt od pożyczki
Zastanawiasz się: kredyt a pożyczka, jakie są różnice? Kredyt jest formą pożyczenia pieniędzy, zarezerwowaną wyłącznie dla banków, nad którymi ma nadzór Komisja Nadzoru Finansowego. Bank, udzielając nam kredytu, każdorazowo sprawdza naszą wiarygodność finansową w różnych bazach danych gromadzących informacje o długach i zaległych płatnościach. Ma to na celu ochronę interesów banku, a także oszacowanie, czy jesteśmy wypłacalni oraz do jakiej kwoty bank jest skłonny udzielić nam kredytu.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Baza Informacji Gospodarczych Infomonitor, Krajowy Rejestr Długów (KRD) to miejsca, w których za naszą pisemną bądź ustną zgodą, pracownik banku weryfikuje nasze dane osobowe oraz analizuje zgromadzone tam zapisy. W przypadku, kiedy mamy za sobą niezapłacone sprzed wielu miesięcy rachunki, jakieś zalegające raty, niezapłacone mandaty, może to negatywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. W konsekwencji czego bank może odmówić nam udzielenia kredytu.
Kredyt a pożyczka różni się również tym, że kredyt jest zawsze udzielany w oparciu o dokumenty, podpisaną umowę z bankiem oraz ma określone ramy czasowe spłaty. Ma również określoną wysokość odsetek, jakie należy zapłacić do banku. Pożyczka jest mniej oficjalną formą zdobywania potrzebnych nam pieniędzy. Znajomy lub ktoś z rodziny nie będzie sprawdzał naszych danych, analizując przy tym zapisy zgromadzone w bazach informacji gospodarczych. Jeśli potrzebujemy dużej sumy pieniędzy na przykład na zakup nieruchomości, będziemy musieli sięgnąć po kredyt hipoteczny, którego udzielają wyłącznie instytucje bankowe. Kiedy zepsuje nam się pralka lub lodówka oraz potrzebujemy kupić je już, a nie mamy na to wolnych środków, zwykła pożyczka konsumpcyjna na dowód jest w stanie zaspokoić naszą potrzebę.
Główne cechy kredytu i pożyczki
Zarówno kredyt jak i pożyczka, są formą zaciągania przez nas długu. Czasem jest to jednak podyktowane wyższą koniecznością. Kredyt co zasady ma określony czas spłaty, a pożyczka może być udzielana na dowolnych zasadach. Istnieją różne rodzaje kredytów oraz różne rodzaje pożyczek. Pożyczki mogą być krótkoterminowe, a kredyty są zaciągane bardzo często na wiele lat. W szczególności wówczas, kiedy bierzemy je z myślą o zakupie jakiejś nieruchomości, mieszkania lub domu.
Kredyt lub pożyczka jest dostępna w ścisłej zależności od obecnej sytuacji ekonomiczno-społecznej osoby, która potrzebuje takiego finansowania. Jeśli mamy niespłacone długi, może się okazać, że bank odmówi nam udzielenia kredytu. Nie oznacza to jednak, że nie uda nam się uzyskać pożyczki u firmy udzielającej pożyczki pozabankowe lub u kogoś bliskiego, kto pożyczy nam własne środki. Kredyt zawsze wiąże się z tym, że musimy zapłacić więcej, niż pożyczyliśmy. Spłata pożyczki może tak wyglądać, ale niekoniecznie. Pożyczać możemy wszędzie tam, gdzie znajdą się osoby chętne pożyczyć nam pieniądze, podczas gdy kredyt może być wzięty tylko w jednej, określonej instytucji finansowej.
Kredyt a pożyczka, pożyczka a kredyt — obie te formy są zdobywania pieniędzy mają celu pomoc ludziom w zaspokojeniu ich potrzeb.
Kto może udzielić pożyczki?
Pożyczki może udzielić nam w zasadzie każdy, kto dysponuje wolnymi środkami oraz ma chęć udostępnić nam je na określony lub nieokreślony czas. Tym bardziej jeśli zależy nam na nie wielkiej kwocie pożyczki 3000 zł czy 5000 zł. Może to być ktoś z rodziny: mama, tata, brat, siostra, kuzyn, teść, teściowa, ciocia, wujek, babcia, dziadek, jak również ktoś nam bardziej obcy. Przyjaciel czy dobry znajomy, sąsiad albo kolega czy koleżanka mogą mieć zasoby oraz pragnienie, żeby pomóc nam przetrwać przez jakiś czas oraz pożyczyć nam określoną kwotę. Istnieją również tzw. pożyczki pracownicze z kasy zapomogowej dla pracowników danego przedsiębiorstwa, gdzie funkcjonuje takie rozwiązanie, są to pożyczki udzielane bezpłatnie lub na bardzo niski procent. Pożyczki może nam udzielić również mnóstwo instytucji finansowych: firm parabankowych oraz firm pożyczkowych. Udzielić pożyczki może tak naprawdę każdy, oczywiście na różnych zasadach i warunkach.
Kto może udzielić kredytu?
Kredyt jest instrumentem finansowym, który może nam być udzielony z zasady wyłącznie przez bank, nad którego działalnością działa Komisja Nadzoru Finansowego. Banki, za każdym razem, zanim przyznają nam kredyt, sprawdzą naszą zdolność kredytową oraz na bazie tego decydują o przyznaniu lub odmowie przyznania kredytu oraz określają jego wysokość i warunki spłaty. Kredyty mają zawsze określoną terminowość oraz dokładnie opisane warunki spłaty w formie pisemnej.
Kredytobiorca wie, na jaki czas się zadłużył oraz do kiedy musi oddać dług. Umowa o kredyt jest zawsze odpłatna, ponieważ głównym celem banku jest zarobienie pieniędzy. Kredyt konsumpcyjny, kredyt hipoteczny czy kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to najpopularniejsze formy pożyczania pieniędzy oferowane swoim klientom przez banki. Pamiętajmy, że kredyt może zostać udzielony wyłącznie przez bank. To jest właśnie zasadnicza różnica kiedy myślimy „kredyt a pożyczka, hm.., czym to jest to samo?”. Choć i jedno i drugie pomaga nam zdobyć potrzebne nam środki finansowe, to jednak obie formy zdobywania pieniędzy różnią się tym, skąd możemy pożyczyć pieniądze.