Przelew natychmiastowy – co to jest i jak działa

 1. Co to jest przelew natychmiastowy?
 2. Jak działa i ile trwa wysłanie przelewu natychmiastowego?
 3. Systemy stosowane do realizacji przelewów ekspresowych
 4. Przelew błyskawiczny w weekend
 5. Pożyczki online i zastosowanie przelewu natychmiastowego
 6. Ile kosztuje przelew natychmiastowy?
 7. Przelew natychmiastowy – w którym banku jest dostępny?
 8. Jak wykonać przelew ekspresowy?

Ekspresowy przelewOsoby, które na co dzień korzystają z bankowości elektronicznej, na pewno nie raz zetknęły się z takim pojęciem jak przelew ekspresowy, czy przelew natychmiastowy. Taka opcja dostępna jest bardzo często w zakładce Przelewy, po zalogowaniu się do rachunku bankowego przez internet.

Jakie możliwości dają przelewy natychmiastowe, oraz w których bankach możemy skorzystać z takiego udogodnienia? Na te oraz inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w naszym dzisiejszym materiale.

Co to jest przelew natychmiastowy?

Przelewy natychmiastowe, jak już sama nazwa mogłaby sugerować, umożliwiają natychmiastowe wykonanie przelewu z jednego rachunku osobistego na drugi. Taki przelew może zostać zrealizowany w bardzo krótkim czasie, nawet jeśli konto odbiorcy przelewu znajduje się w zupełnie innym banku. Jest to możliwe dzięki realizacji przelewu w czasie rzeczywistym, a nie w czasie księgowania tradycyjnych przelewów, które obowiązują w systemie Elixir.

Jak działa i ile trwa wysłanie przelewu natychmiastowego?

Gdy wysyłamy tradycyjny przelew bankowy przez internet, najczęściej mija przynajmniej kilka godzin, zanim pojawi się on na koncie odbiorcy. Niekiedy jest to nawet dłuższy czas, jeśli przelew nie załapie się na ostatnią sesję księgowania przelewów. Dlatego też, przelewy wysłane po godzinie 16 czy 17.00 bardzo często trafiają do odbiorcy dopiero kolejnego dnia roboczego.

Przelewy ekspresowe czy natychmiastowe działają zupełnie inaczej. Są one w stanie dotrzeć do odbiorcy w czasie kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu sekund. Co więcej, taki przelew wyślemy o każdej porze dnia i nocy, a bardzo często również w weekendy. Do wysłania tego typu przelewu wykorzystywane są dodatkowe konta bankowe, które pośredniczą w całej transakcji. W praktyce działa to tak, jakby do realizacji całego procesu został wykorzystany przelew wewnętrzny (wewnątrz bankowy), który najczęściej potrafi dotrzeć do odbiorcy w czasie kilku czy kilkunastu sekund.

Systemy stosowane do realizacji przelewów ekspresowych

 • Express Elixir – operatorem tego systemu jest KIR (Krajowa Izba Obrachunkowa). Do realizacji przelewu natychmiastowego z wykorzystaniem Express Elixir, wykorzystywane są rachunki prowadzone w różnych bankach, które są uczestnikami systemu. Na rachunku powierniczym prowadzonym na potrzeby tego systemu przez NBP (Narodowy Bank Polski) znajdują się specjalne środki, które są wykorzystywane do realizacji przelewów w systemie Express Elixir. Maksymalna kwota przelewu w systemie Express Elixir może wynosić do 5000 zł.
 • Bluecash – szybkie przelewy realizowane w systemie Bluecash realizowane są z wykorzystaniem dwóch automatycznych przelewów wewnątrz bankowych. Firma BlueMedia, która jest odpowiedzialna za ten proces, posiada konta bankowe we wszystkich współpracujących z nią bankach. Dzięki temu cały proces realizacji przelewu może zostać przeprowadzony w kilkanaście sekund, 7 dni w tygodniu i o każdej porze dnia i nocy. Maksymalna kwota przelewu w systemie Bluecash to 20 000 zł.
 • Sorbnet – system obsługiwany przez NBP (Narodowy Bank Polski) i wprowadzony jeszcze w latach 90-tych. Sorbnet to przelew przyspieszony, który umożliwia przekazanie środków pieniężnych na rachunek w innym banku w czasie nie dłuższym jak 1 godzina. Bardzo często znajdował zastosowanie w przypadku dużych przelewów na kwotę do 1 mln złotych. W 2013 r. Sorbnet został zastąpiony nową wersję systemu o nazwie SORBNET2, który posiada podobną funkcjonalność co jego poprzednik.

Przelew błyskawiczny w weekend

To co szczególnie wyróżnia przelewy ekspresowe od tradycyjnych przelewów realizowanych w systemie Elixir, to możliwość dostarczenia środków pieniężnych w bardzo krótkim czasie. Taki przelew nie tylko możemy wysłać o każdej porze dnia i nocy, ale mamy również pewność tego, że odbiorca otrzyma go już dosłownie chwilę później. To samo tyczy się dni wolnych od pracy takich jak sobota czy niedziela. W takie dni weekendu również możemy korzystać z udogodnień, jakie oferuje nam przelew natychmiastowy. Szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na tym, by odbiorca odebrał pieniądze w możliwie krótkim czasie.

Zastosowanie tego rodzaju przelewów jest naprawdę przeogromne. Wykonanie takiego przelewu może okazać się bardzo przydatne, gdy chcemy w bardzo szybkim czasie wysłać zaliczkę, rezerwując hotel czy pensjonat. Może okazać się również niezbędny, gdy zapomnieliśmy o opłaceniu stosownego rachunku i chcemy, by przelew do odbiorcy, trafił możliwie najszybciej. Takie przykłady można oczywiście mnożyć.

Pożyczki online i zastosowanie przelewu natychmiastowego

Przelew natychmiastowy bardzo często znajduje zastosowanie w przypadku pożyczek udzielanych drogą internetową. Bardzo wiele firm udzielających pożyczki online, chce w jak najkrótszym czasie zapewnić osobie wnioskującej o taką pożyczkę, możliwie szybki zastrzyk dodatkowej gotówki. Tradycyjny przelew to kwestia kilku, a niekiedy kilkunastu godzin. Tymczasem firmy udzielające pożyczki czy chwilówki przez internet, bardzo często w swoich materiałach reklamowych używają sloganów pokroju „pożyczka w 15 minut”. Czy jest możliwe udzielenie pożyczki w tak krótkim czasie?

Okazuje się, że ogromną rolę w udzieleniu pożyczki w tak krótkim czasie odgrywają bardzo często właśnie przelewy natychmiastowe. To właśnie dzięki nim, przelew pożyczki może trafić na konto bankowe odbiorcy w czasie nawet kilkunastu sekund.

Tego rodzaju ekspresowe przelewy znajdują również zastosowanie w przypadku firm, które oferują pożyczki udzielane w weekend, a więc dni wolne od pracy jak sobota czy niedziela. Dzięki możliwościom, jakie daje taki przelew, firma taka może zagwarantować pojawienie się środków w ciągu najbliższych kilku minut, bez względu na to, jaki mamy dzień tygodnia.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Wykonanie szybkiego przelewu w systemie BlueCash czy Express Elixir nie jest specjalnie kosztowne. W przypadku większości banków koszt wysłania takiego przelewu to 5 zł. Jest to opłata za wysłanie jednego takiego przelewu. Niekiedy możemy natknąć się na oferty kont osobistych, w przypadku których bank udostępnia pakiet darmowych przelewów ekspresowych, które będziemy mieli do wykorzystania w danym miesiącu. Bardzo często tego rodzaju promocja to jednak przysłowiowy „wabik” dla nowych klientów, który po roku od aktywacji konta lub nawet szybciej jest klientowi dezaktywowany.

Przelew natychmiastowy – w którym banku jest dostępny?

W chwili pisania tego artykułu niemal wszystkie banki umożliwiały wysłanie przelewu w systemie Express Elixir czy BlueCash. Bardzo często możemy spotkać obie opcje, a następnie możemy zdecydować, z której chcemy skorzystać. Znajdziemy je w systemie bankowości internetowej w zakładce „Przelewy”. Jeśli dopiero przymierzamy się do tego, by założyć konto osobiste, z którego chcielibyśmy wykonywać przelewy ekspresowe, to warto zwrócić uwagę na to kilka podstawowych kwestii. A więc jaki jest koszt prowadzenia konta (opłata miesięczna za prowadzenie) oraz ile kosztuje wysłanie przelewu natychmiastowego. Niekiedy możemy natknąć się na ofertę promocyjną, w ramach której otrzymujemy od banku pakiet przelewów ekspresowych do wykorzystania w danym miesiącu.

Jak wykonać przelew ekspresowy?

W tym celu, w pierwszej kolejności powinniśmy zalogować się do bankowości internetowej swojego banku. Do tego celu możemy aktualnie użyć komputera, smartfona czy wykorzystując do tego celu tablet. Gdy uda nam się to zrobić, powinniśmy przejść do zakładki Przelewy. Tam powinniśmy znaleźć dodatkowe zakładki, umożliwiające wybranie rodzaju przelewu. Poza opcją przelew zwykły powinniśmy znaleźć tam dodatkowe opcje, które umożliwiają wysłanie przelewu w szybszy sposób – Express Elixir, BlueCash czy Sorbnet. Może się tam pojawić również dodatkowa informacja o wysokości prowizji za wykonanie takiego przelewu, oraz informacja o maksymalnej kwocie jaką możemy w ten sposób przelać.

Przelew natychmiastowy w Santander Bank Polska
Przelew natychmiastowy w mBank

Warto przeczytać
Zła historia kredytowa - gdzie po kredyt?

Zła historia kredytowa - gdzie po kredyt?

Negatywna historia kredytowa w obecnych czasach może przytrafić się każdemu. Inflacja szaleje, ceny rosną i czasami trzeba dokonywać trudnych wyborów. Jedna rata nie zapłacona, później kolejna i już wpis widnieje w BIK. Dla banku jesteśmy w tym momencie kiepskim klientem, natomiast dla firmy pożyczkowej jesteśmy klientem któremu warto pomóc.
Jak spłacić długi i uzyskać pomoc w spłacie zadłużenia

Jak spłacić długi i uzyskać pomoc w spłacie zadłużenia

W obecnych czasach coraz częściej można spotkać się z tym, iż ktoś zaciąga różnego rodzaju kredyty lub pożyczki. Wszystko dlatego, że wszystko coraz bardziej drożeje i nie każdego jest stać aby sobie coś kupić. Dlatego często jedynym wyjściem jest zaciągnięcie różnych zobowiązań.
Koszty w firmie jednoosobowej - jak je generować

Koszty w firmie jednoosobowej - jak je generować

Prowadząc firmę jednoosobową zanim zaczniemy liczyć zyski musimy również pomyśleć o wydatkach jakie poniesiemy. Jednak koszty w firmie oznaczają również, że zapłacimy mniejszy podatek dochodowy.
Przelew od firmy pożyczkowej - ile trzeba czekać?

Przelew od firmy pożyczkowej - ile trzeba czekać?

Czasami zdarza się tak, że potrzebny jest zastrzyk gotówki w szybkim czasie oraz bez zbędnych formalności prawnych, po prostu teraz i tu. Czy jest to możliwe? Otóż, tak.
Odroczone płatności - jak to działa i jakie są korzyści?

Odroczone płatności - jak to działa i jakie są korzyści?

Zakupy z odroczoną płatnością to coraz bardziej popularna forma płatności za zakupy również w Polsce. Dotyczy zakupów przez internet i stwarza nowe możliwości zaopatrzenia się w potrzebne produkty, nawet gdy w danym momencie nie mamy na nie pieniędzy.
Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której działaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych na temat zobowiązań kredytowych klientów banków czy firm pożyczkowych.