Profil Zaufany – jak założyć krok po kroku

profil zaufany przez internetPostęp technologiczny w dzisiejszych czasach daje nam niesamowite możliwości, o jakich nie śniło się nawet naszym przodkom. Przez internet możemy już nie tylko zrobić zakupy, umówić się do fryzjera czy też lekarza, komunikować z innymi ludźmi na całym świecie, prowadzić swoje biznesy, ale także załatwiać ważne dla nas sprawy urzędowe.

Zameldowanie w nowym miejscu zamieszkania? Wysłanie deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego? Wszystko to możemy zrobić w pełni zdalnie, do tego celu potrzebujemy internetu, dostępu do komputera oraz tak zwanego „Profilu Zaufanego”. Czym jest profil zaufany, jak go założyć? O tym przeczytacie w naszym artykule!

Co to jest i co daje Profil Zaufany?

Profil Zaufany to oficjalne krajowe narzędzie do komunikacji z urzędami na terenie Polski za pomocą internetu. Jest to usługa w pełni bezpłatna oraz umożliwia autoryzację tożsamości, podpis dokumentów elektronicznych oraz przesył różnych oficjalnych dokumentów elektronicznych w komunikacji z instytucjami państwowymi. Dzięki profilowi zaufanemu możemy na przykład wysłać do urzędu skarbowego aktualną deklarację podatkową lub inne PITy. Złożyć wniosek o zameldowanie, zarejestrować lub wyrejestrować pojazd, uzyskać potrzebne zaświadczenia, załatwić wiele spraw z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, a nawet zgłosić narodziny dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego.

Urzędy Skarbowe, Urzędy Gminy, Starostwa Powiatowe, Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne oraz wiele innych urzędów i instytucji państwowych jest bardziej dostępnych dzięki założeniu profilu zaufanego, warto z tego skorzystać. Przesyłanie dokumentów poprzez profil zaufany jest w pełni bezpieczne oraz tożsame z przesyłaniem dokumentów w formie tradycyjnej, a jest o wiele wygodniejsze i pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Nie musimy fatygować się już osobiście do budynku instytucji lub na pocztę, żeby nadać wymagane przez urząd dokumenty — wystarczy mieć profil zaufany!

Kto może założyć profil zaufany?

Profil Zaufany może założyć każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, który ma minimum 13 lat. Jest to usługa w 100% bezpieczna i darmowa, w założeniu powszechna dla każdego, kto chciałby z niej skorzystać. Profil zaufany jest przypisany do numeru PESEL, z tego powodu każdy obywatel może dysponować tylko jednym profilem zaufanym. Co ciekawe, profilu zaufanego nie może mieć osoba poniżej 13. roku życia oraz osoba, która nie posiada czynności prawnych, czyli osoba ubezwłasnowolniona wyrokiem sądu.

Jak długo ważny jest profil, jak przedłużyć jego ważność?

Profil zaufany zachowuje ważność przez 3 lata od momentu zatwierdzenia wniosku o jego założenie. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność poprzez zalogowanie się na swoim profilu zaufanym oraz wysłanie wniosku o jego przedłużenie. Jest jeszcze jedna możliwość wydłużenia czasu trwania profilu zaufanego. Wniosek o przedłużenie profilu zaufanego może być również złożony osobiście w „punkcie potwierdzającym”. Obie te metody są równie skuteczne. Pamiętajmy, że w „punkcie potwierdzającym” będzie wymagany od nas dowód osobisty lub paszport w celu potwierdzenia tożsamości: jest to standardowa procedura.

W jaki sposób można założyć profil zaufany?

Istnieje kilka sposobów na założenie profilu zaufanego. Możesz założyć profil zaufany nawet bez wychodzenia z domu – wystarczy, że masz dostęp do internetu oraz chwilę czasu i jakąś możliwość zdalnego potwierdzenia tożsamości.

profil zaufany założenie

Pierwszym sposobem jest założenie profilu poprzez aplikację mobilną lub bankowość internetową prowadzoną przez bank, w którym masz założone konto osobiste. Ten sposób omówimy jeszcze szerzej w dalszej części artykułu.

Żeby użyć drugiego sposobu, potrzebujemy mieć kwalifikowany podpis elektroniczny. Rejestrujemy konto na stronie www.pz.gov.pl. Po zalogowaniu wypełniamy wniosek o założenie profilu zaufanego. Podpisujemy wniosek ważnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym i gotowe!

Istnieje jeszcze trzeci sposób na to, żeby założyć profil zaufany. Potrzebujemy do tego e-dowodu, czyli dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Potrzebujemy również smartfona z modułem NFC oraz aplikacją eDO App albo czytnika NFC podłączonego do komputera.

Tymczasowy Profil Zaufany

Możemy również założyć jedynie tymczasowy profil zaufany, w momencie gdy nie mamy możliwości skorzystania z innych sposobów oraz nie możemy udać się do punktu potwierdzającego w celu weryfikacji tożsamości. Na stronie www.gov.pl istnieje zakładka e-usługa „Załóż profil zaufany” a następnie „tymczasowy profil zaufany”. Z pomocą tego narzędzia możemy łatwo założyć tymczasowy profil zaufany, bez konieczności wychodzenia z domu.

Ostatnim i jednym z bardzo prostych sposobów jest złożenie wniosku o założenie profilu zaufanego przez stronę rządową oraz osobiste potwierdzenie tożsamości w wybranym przez nas punkcie potwierdzającym. Do jednego z niemal 1500 punktów musimy wybrać się osobiście wraz z dokumentem potwierdzającym nasze dane: dowodem osobistym lub paszportem. Mamy na to 14 dni. Ta metoda wymaga od nas udania się do punktu potwierdzającego, ale i tak warto: założenie profilu zaufanego długofalowo nam się opłaci i zaoszczędzi nam innych wizyt w urzędach.

Zakładamy profil zaufany przez bank

Alior Bank, T-mobile Usługi Bankowe, ING Bank Śląski, Bank Pekao, Santander, mBank, Bank Millennium, PKO Bank Polski, Envelo (czyli Grupa Poczty Polskiej) oraz Inteligo to banki, które udostępniają możliwość stworzenia poprzez swoje narzędzia stworzenie profilu zaufanego dla klientów posiadających konta osobiste oraz korzystających z usług bankowości elektronicznych poprzez stronę internetową lub aplikację mobilną.

Żeby założyć profil zaufany przez stronę swojego banku, wystarczy zalogować się na konto osobiste, znaleźć zakładkę „załóż profil zaufany” oraz podjąć kroki opisane na stronie. Jest to proces bardzo wygodny i intuicyjny.

jak założyć profil zaufany przez bank?

Jak można potwierdzić profil zaufany?

Z zależności od wybranego od nas sposobu założenia profilu zaufanego, profil zaufany możemy potwierdzić na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest osobiste udanie się z dowodem tożsamości lub paszportem do punktu potwierdzającego. Nowoczesny e-dowód z warstwą elektroniczną, bankowość elektroniczna banku, w którym mamy założone konto, kwalifikowany podpis elektroniczny to inne sposoby na to, żeby móc potwierdzić swoją tożsamość przy zakładaniu profilu zaufanego, bez wychodzenia z domu. Jak widać, możliwości potwierdzenia tożsamości w przypadku złożenia wniosku o założenie profilu zaufanego jest całkiem sporo. Warto wybrać ten, który jest dla nas najwygodniejszy oraz cieszyć się możliwościami, jakie stwarza nam profil zaufany.

Czy można założyć profil zaufany bez banku?

Oczywiście, możemy założyć profil zaufany bez konieczności logowania się na stronie bankowości elektronicznej. Wystarczy, że złożymy wniosek przez stronę dedykowaną do profilu zaufanego oraz potwierdzimy swoją tożsamość za pomocą odpowiedniego dokumentu w jednym z punktów potwierdzających.

Jak założyć profil zaufany dla dziecka

Osoby, które skończyły 13. rok życia, mogą samodzielnie założyć swój profil zaufany. Wystarczy zalogować się na stronie profilu zaufanego oraz wysłać elektroniczny wniosek o założenie profilu zaufanego przez oficjalny portal rządowy, a następnie trzeba potwierdzić swoją tożsamość w wybranym punkcie potwierdzającym. Punktów potwierdzających na terenie naszego kraju jest niemal 1500. Te dwa kroki: złożenie wniosku elektronicznego, potwierdzenie tożsamości w punkcie potwierdzającym w zupełności wystarczą, żeby również osoba niepełnoletnia mogła posiadać własny profil zaufany.

Przydatne odnośniki:
1) Załóż profil zaufany – https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
2) Profil Zaufany (Portal nadzorowany przez Minister Cyfryzacji) – https://pz.gov.pl/pz/index

Warto przeczytać
Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

WIBOR co to jest i czego dokładnie dotyczy? To pytanie zadaje wielu klientów banków. Szczególnie ci, którzy są zainteresowani kredytami hipotecznymi lub jeśli już zaciągnęli tego typu zobowiązanie. Powodem jest to, że właśnie na ich sytuację WIBOR wpływa najbardziej.
Pożyczka dla każdego przez internet - gdzie jej szukać?

Pożyczka dla każdego przez internet - gdzie jej szukać?

Obecnie pożyczki są znacznie łatwiej dostępne. Głównie dlatego, że można otrzymać je przez internet i udzielają ich już nie tylko banki, ale również szereg instytucji udzielających pożyczki pozabankowe. Takie pożyczki dla każdego są teraz dostępne na wyciągniecie ręki.
Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego.
Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Już na początku XXI wieku zwykłe transakcje gotówkowe zaczęły być zastępowane nowością na rynku, a mianowicie kartami płatniczymi. Wtedy wydawało się, że już nic bardziej nowoczesnego nie da się wymyślić.
Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Pożyczanie pieniędzy w obecnych czasach jest znacznie mniej skomplikowane, niż było to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej, jeśli sięgamy po kredyt czy pożyczkę gotówkową.
Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Aplikacja blik to bardzo wygodne narzędzie nie tylko do szybkiego zapłacenia za zakupy i usługi w internecie, ale także do przelewu środków na telefon, zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym, wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie.