Jak wziąć samochód w leasing na firmę - krok po kroku
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing. To wygodna opcja, która ogranicza koszty prowadzenia działalności, bowiem nie trzeba kupować samochodu za znaczenie większe pieniądze. Dziś podpowiemy jak wziąć samochód w leasing na firmę – krok po kroku.
- Na co zwrócić uwagę decydując się na leasing firmowy?
- Leasing operacyjny, finansowy lub zwrotny
- Leasing firmowy – ile to kosztuje?
- Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać leasing?
- Leasing operacyjny a finansowy – główne różnice
- Leasing samochodu używanego – co warto wiedzieć?
- Leasing na firmę – kilka słów podsumowania
Na co zwrócić uwagę decydując się na leasing firmowy?
Przede wszystkim trzeba znaleźć wiarygodnego leasingodawcę. Firma leasingowa powinna mieć duże doświadczenie na rynku, a także cieszyć się uznaniem przedsiębiorców. Warto zatem wybierać te, które mają najlepsze opinie, ale nie sugerować się jedynie ocenami wystawianymi w wyszukiwarkach. Warto w tym celu zrobić rozeznanie wśród znajomych przedsiębiorców. Dzięki temu, a także dobrej analizie oferty leasingowej można wybrać tę najkorzystniejszą. Z niską opłatą wstępną, niskimi comiesięcznymi ratami, a co ważne z możliwością wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej. Oczywiście istotne znaczenie ma minimum formalności przed podpisaniem umowy leasingowej.
Leasing operacyjny, finansowy lub zwrotny
Trzeba wybrać również rodzaj leasingu. Dla większości przedsiębiorców najkorzystniejszy okazuje się leasing operacyjny, jednak nie brakuje takich, którzy wybierają leasing finansowy lub zwrotny. Jeśli Twoja firma ma niewielki staż, to oczywiście pozostaje znaleźć nie tylko rzetelną firmę leasingową, ale taką, która oferuje leasing także nowym przedsiębiorcom, a nie tylko tym z pewnym stażem. Warto wiedzieć, że opłata wstępna przy umowie leasingowej może wynieść od 1 do 45%. Zatem rozbieżności są dość duże, co należy wziąć pod uwagę, tym bardziej że opłatę należy uiścić po podpisaniu umowy. Wysoki czynsz inicjalny jest korzystny dla leasingodawcy w przypadku nowych przedsiębiorców biorących samochód w leasing. Dzięki temu zwiększa się ich wiarygodność. Z drugiej strony wyższa opłata może być korzystna także z punktu widzenia przedsiębiorcy, który może wliczyć ją w koszty uzyskania przychodu. Przy wyborze oferty leasingowej musisz zdecydować także o okresie leasingowania samochodu, który zwykle waha się od 24 do 72 miesięcy. Oczywiście im krótszy okres leasingowania, tym wyższa jest rata leasingowa, ale również kwota wykupu. Warto jednak podkreślić, że wiele firm jest w stanie zaproponować rabaty na leasingowany samochód, dzięki współpracy z największymi grupami dealerskimi.
- Finansowanie samochodów osobowych lub dostawczych do 84 m-cy
- Wkład własny: od 0% dla stałych Klientów przy pojazdach nowych do 3,5 t
- Od 1% dla nowych klientów, przy finansowaniu nowych i używanych do 3 lat
- Kwota finansowania do 200 tys. PLN.
Zagłosowało 1
- Leasing z dedykowanym doradcą, minimum formalności i proste zasady
- Elastyczna zmiana wysokości rat w Leasingu Swobodnym
- Atrakcyjny pakiet ubezpieczeń
- Okres leasingu do 60 miesięcy
Zagłosowało 1
Leasing firmowy – ile to kosztuje?
Jeśli chodzi o koszty leasingu, to zależą one od wielu czynników. Na oprocentowanie leasingu składa się marża własna i składnik bazowy. Pierwsza jest ściśle związana z przedmiotem leasingu, rodzajem leasingu, a także walutą czy okresem trwania leasingu oraz rzecz jasna wartości leasingowanego przedmiotu, w naszym przypadku auta. Składnik bazowy to z kolei stopa procentowa WIBOR (dla leasingu w PLN), niezależna od firmy leasingowej. Przed podpisaniem umowy warto poprosić o symulację kosztów. W ten sposób można dokonać racjonalnego wyboru.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać leasing?
Każda firma leasingowa dokonuje oceny ryzyka umowy leasingowej z danym przedsiębiorcą. Ocena ryzyka może być uproszczona lub standardowa. W przypadku samochodów osobowych stosuje się tę pierwszą. W ramach uproszczonej procedury wnioskodawca nie musi przedstawiać dokumentów potwierdzających swoją sytuację finansową. Natomiast w przypadku pełnej – jest to niezbędne. Taka analiza dokonywana jest na podstawie deklaracji podatkowych, a także innych dokumentów finansowych, jak choćby KPiR. W procedurze uproszczonej przedstawia się tylko dowód osobisty. Trzeba też zwykle prowadzić działalność gospodarczą przynajmniej od trzech miesięcy. Czasem wymagany jest okres działalności wynoszący przynajmniej sześć miesięcy. Rzadziej można spotkać firmy, które udzielają leasingu samochodów firmom, które pojawiły się na rynku przed kilkoma dniami, czy przed miesiącem.
Niezależnie z którą procedurą ma się do czynienia, zawsze leasingobiorca sprawdzany jest w bazach dłużników. Wymagana jest bowiem czysta historia kredytowa. Zdarzają się oferty leasingu bez BIK, jednak są one obciążone dodatkowymi wymogami, np. poręczeniem podmiotu, który zaległości nie posiada. Nie tylko leasingobiorca sprawdza opinie o firmę leasingowej, bo ta robi to samo przed podpisaniem umowy leasingowej. Dzięki temu może ocenić wiarygodność firmy i stwierdzić czy umowa zostanie doprowadzona do końca i czy nie będzie problemów z regularnym płaceniem rat leasingowych.
Leasing operacyjny a finansowy – główne różnice
Najpopularniejszymi rodzajami leasingu samochodu są operacyjny i finansowy. Warto poznać główne różnice pomiędzy nimi. Podstawową różnicą jest fakt, że w przypadku leasingu finansowego po zakończeniu umowy leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu. Natomiast w leasingu operacyjnym ma prawo wykupić samochód za określoną w umowie kwotę wykupu. W przypadku leasingu operacyjnego za wpisanie przedmiotu do ewidencji środków trwałych i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych odpowiedzialna jest firma leasingująca.
Z kolei w leasingu finansowym za te formalności odpowiada leasingobiorca. Decydując się na leasing operacyjny, przedsiębiorca może wliczyć do kosztów uzyskania przychodu całą opłatę wstępną, wszystkie raty leasingowe, a także opłaty związane z eksploatacją pojazdu. Z kolei w przypadku leasingu finansowego można wliczyć nie tylko opłaty amortyzacyjne, ale również część odsetkową raty i codzienne koszty użytkowania. Różnice dotyczą także podatku VAT.
W leasingu operacyjnym jest on wliczany do każdej raty leasingowej, a w przypadku finansowego płacony jest z góry w całości przy pierwszej racie leasingowej, po odbiorze samochodu. Właściciel firmy może odliczyć 50% naliczonego podatku od towarów i usług. W przypadku leasingu operacyjnego odliczeniu podlega 50% podatku od każdej raty, natomiast w finansowym kwota odliczana jest jednorazowo. Różnic jest zatem sporo i przedsiębiorca musi rozważyć, który rodzaj leasingu odpowiada mu najbardziej.
Leasing samochodu używanego – co warto wiedzieć?
Nie trzeba kupować samochodu używanego, bowiem wiele firm leasingowych oferuje leasing używanych samochodów. Trzeba wiedzieć, że nie ma tu modeli bardzo starych, bowiem najczęściej takie samochody mają do trzech, albo co najwyżej do pięciu lat. Jest to związane z tym, że wiek samochodu plus okres leasingowania nie może wynosić więcej niż 7-8 lat. W przypadku starszych aut pozostaje już tylko standardowe rozwiązanie w postaci kredytu. Trzeba wiedzieć, że w przypadku leasingu samochodów używanych koszty początkowe są wyższe i wpłata wnosi od 10% wzwyż, podczas gdy leasing samochodów nowych wymaga najczęściej wpłaty w wysokości do 5%.
Najczęściej leasingowane są samochody od autoryzowanych dealerów czy z komisów. Firmy leasingowe rzadko decydują się na finansowanie pojazdu z prywatnego źródła. Ponieważ leasing operacyjny pozwala wliczyć w koszty całą ratę leasingową, a finansowy jedynie część odsetkową – ten pierwszy jest bardziej popularny.
Leasing na firmę – kilka słów podsumowania
Leasing samochodów niewątpliwie może się opłacać. Należy rozważyć czy chce się od razu po okresie leasingowania stać właścicielem pojazdu, czy jednak woli się poczekać z decyzją. Ponieważ trudno jest przewidzieć kondycję firmy długookresowo, a także kondycję samochodu po zakończeniu umowy leasingowej, a także ze względu na niższe koszty, lepiej jest wybrać leasing operacyjny, choć dla większych podmiotów gospodarczych na pewno finansowy jest wart rozważenia. Bez wątpienia dzięki leasingowi można powiększyć flotę samochodów w firmie, nie ponosząc przy tym horrendalnych kosztów.