Prowizja za wypłatę z innego bankomatu – ile to kosztuje?

wypłata pieniędzy inny bankomatWiele osób bardzo przyzwyczaiło się do płatności kartką płatniczą, blikiem lub telefonem, co powoduje, że wielu z nas nie nosi przy sobie żadnej gotówki. Co jednak zrobić, kiedy w danym sklepie wystąpiła awaria terminala? Albo w miejscu, w którym przebywamy, potrzebujemy na już gotówki, a w pobliżu nie ma bankomatu naszego banku?

Jest na to rozwiązanie: możesz wypłacić gotówkę z dowolnego bankomatu. Technicznie jest to w pełni możliwe, jedyną wadą jest to, że prawdopodobnie poniesiesz jednak dodatkowe koszty. Jak się one kształtują? Czy jest możliwa darmowa wypłata gotówki ze wszystkich bankomatów w naszym kraju? O tym oraz o innych zagadnieniach związanych z wypłatą gotówki z obcych bankomatów przeczytasz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czy można wypłacać pieniądze z bankomatu innego banku?

Zastanawiasz się: czy można wypłacać pieniądze z bankomatu innego banku? Tak! Jest to jak najbardziej możliwe. Karty Visa oraz karty Mastercard są obsługiwane przez wszystkie bankomaty w naszym kraju. Korzystając jednak z bankomatu innego banku, jest ryzyko, że zapłacisz prowizję od wypłaty gotówki lub nawet sprawdzenia stanu konta czy innych operacji na koncie przeprowadzanych z poziomu bankomatu. Trzeba mieć to na uwadze, decydując się na taki krok oraz dokładnie przeanalizować podpisaną umowę z bankiem o wydanie karty płatniczej, oraz tabelę opłat wydaną przez nasz bank. Tam znajdziemy wszystkie informacje na temat szczegółów pobieranych opłat podczas przeprowadzanych przez nas operacji finansowych oraz posiadanych przez nas instrumentów płatniczych. To dokument, który jest bardzo ważny, a wszelkie jego aktualizacje mogą być podstawą do zrezygnowania przez z usług danej bankowości w określonym czasie.

Prowizja za wypłatę z obcego bankomatu — ile trzeba zapłacić?

Wszystko zależy od podpisanej przez nas umowy na prowadzenie konta bankowego. Aktualnie nie trudno znaleźć oferty darmowych kont bankowych, w ramach których większość operacji związanych z prowadzonym rachunkiem jest w pełni bezpłatna. W zależności od rodzaju karty, wielkości wypłacanej kwoty oraz konkretnego banku, ta prowizja może kształtować się na bardzo różnym poziomie. Istnieją konta, gdzie za dwie wypłaty w ciągu miesiąca z obcych bankomatów, bank nie pobiera prowizji w ogóle. W niektórych bankach kwota prowizji jest stała i mieści się w granicach 2,5 zł, 5 zł, 6 zł lub 10 zł. Istnieją też przypadki, kiedy kwota prowizji jest uzależniona od kwoty wypłaconej gotówki oraz wtedy prowizja może oscylować na poziomie 3,5%.

To, czy zostanie pobrana opłata za pobranie pieniędzy z bankomatu, czasem zależy również od tego, czy transakcja została zrealizowana za pomocą karty debetowej, innej karty płatniczej (np. karty kredytowej), czy za pomocą usługi Blik. Każde z tych rozwiązań może być obarczone inną kwotą opłaty (choć oczywiście nie musi). Wiedza na temat posiadanych przez nas instrumentów finansowych jest konieczna, żeby dokładnie to ocenić — pamiętajmy, żeby dokładnie przeanalizować nasze umowy z bankiem oraz tabelę opłat wydaną przez nasz bank. Niektóre banki oferują swoim klientom bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów na terenie Polski, może się okazać, że jest też tak w naszym przypadku. Koniecznie to sprawdź!

Jaka jest prowizja za wypłatę z bankomatów Euronet i PlanetCash?

W całej Polsce istnieją bankomaty sieci Euronet oraz PlanetCash. Bankomaty Euronet oraz bankomaty PlanetCash pozwalające na bezproblemowy i komfortowy dostęp do gotówki wszędzie tam, gdzie jej potrzebujemy. Bankomaty tych sieci są bardzo popularne oraz obsługują mnóstwo różnych kart płatniczych, technologicznie pozwalają również na przeprowadzenie rozmaitych operacji na kontach prosto z poziomu bankomatu. Co ważne, dla większości dużych polskich banków, te sieci bankomatów oferują bezpłatną wypłatę gotówki z bankomatów, w zależności od tego, z jakiej oferty banku skorzystaliśmy.

Jeśli wypłata gotówki nie odbywa się całkowicie bezpłatnie, i tak jest pobierana prowizja na preferencyjnych warunkach. Często wynosi ona bardzo mały procent kwoty lub jest jedynie symboliczna. Oprócz bankomatów pojawiają się również wpłatomaty tych sieci, gdzie wygodnie możemy zasilić swoje konto posiadaną przez nas gotówką. W celu dowiedzenia się jak dokładnie będzie kształtowała się opłata za pobranie pieniędzy z bankomatu sieci Euronet oraz bankomatu sieci PlanetCash, najlepiej zerknąć w tabelę opłat i prowizji, którą udostępnia nasz bank.

Darmowa wypłata gotówki z wszystkich bankomatów

Najkorzystniejszą dla nas opcją jest posiadanie konta, do którego mamy darmowe wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów na terenie Polski. Jest to rozwiązanie praktyczne oraz jakże wygodne, pozwalające na pełną swobodę wypłat gotówki bez lęku o dodatkowe, niepotrzebne koszty. Wiele banków oferuje swoim klientom takie rozwiązania. Im częściej również używamy naszego konta, im częściej płacimy za różne usługi i towary kartami płatniczymi, tym większa szansa, że możemy wypłacać potrzebną nam gotówkę ze wszystkich bankomatów na terenie kraju całkowicie bezpłatnie. Wszystko zależy od warunków zawartych w umowie posiadanego przez nas konta bankowego. Dobrze jest zwrócić uwagę na ten aspekt, darmowych wypłat gotówki z bankomatów w całym kraju, już na etapie wyboru rodzaju zakładanego konta w danym banku.

W kwestii podsumowania

Podsumowując, wiele największych banków oferuje darmowe wypłaty z wielu bankomatów w całej Polsce. Sieci Euronet oraz PlanetCash mają podpisane umowy o współpracy z największymi bankami w naszym kraju, tak, żeby ich klienci mogli swobodnie wypłacać gotówkę za darmo lub na preferencyjnych warunkach.

Sytuacje, kiedy płaciliśmy bardzo wysokie prowizje za wypłatę naszych ciężko zarobionych złotówek z obcego bankomatu na terenie naszego kraju, powoli odchodzą do lamusa. Współcześnie, możemy wypłacać pieniądze z bankomatu nie tylko za pomocą kart, ale również z pomocą usługi Blik. Różne rodzaje operacji przeprowadzanych z poziomu bankomatu innego banku lub obcej sieci, mogą być objęte różną opłatą. Podpisując umowę o założenie karty do konta, warto zerknąć w tabelę opłat i prowizji lub od razu wybrać taki rodzaj usługi bankowej, który zapewni nam pełną swobodę wypłat gotówki z różnych bankomatów w Polsce.

Pamiętajmy też, że karty walutowe oraz wypłaty walutowe są zawsze objęte innymi prowizjami niż wypłaty na terenie naszego kraju w złotówkach. I na koniec: sprawdzajmy tabele opłat i prowizji oraz cieszmy się możliwościami, jakie oferują nam współczesne technologie finansowe!

Warto przeczytać
Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

WIBOR co to jest i czego dokładnie dotyczy? To pytanie zadaje wielu klientów banków. Szczególnie ci, którzy są zainteresowani kredytami hipotecznymi lub jeśli już zaciągnęli tego typu zobowiązanie. Powodem jest to, że właśnie na ich sytuację WIBOR wpływa najbardziej.
Pożyczka dla każdego przez internet - gdzie jej szukać?

Pożyczka dla każdego przez internet - gdzie jej szukać?

Obecnie pożyczki są znacznie łatwiej dostępne. Głównie dlatego, że można otrzymać je przez internet i udzielają ich już nie tylko banki, ale również szereg instytucji udzielających pożyczki pozabankowe. Takie pożyczki dla każdego są teraz dostępne na wyciągniecie ręki.
Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego.
Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Już na początku XXI wieku zwykłe transakcje gotówkowe zaczęły być zastępowane nowością na rynku, a mianowicie kartami płatniczymi. Wtedy wydawało się, że już nic bardziej nowoczesnego nie da się wymyślić.
Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Pożyczanie pieniędzy w obecnych czasach jest znacznie mniej skomplikowane, niż było to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej, jeśli sięgamy po kredyt czy pożyczkę gotówkową.
Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Aplikacja blik to bardzo wygodne narzędzie nie tylko do szybkiego zapłacenia za zakupy i usługi w internecie, ale także do przelewu środków na telefon, zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym, wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie.