Co to jest BLIK – jak działa i jak go założyć?

co to blikKażdy z nas słyszał o bliku, lecz tak naprawdę wiele osób nie wie, co to tak właściwie jest oraz w jaki sposób z niego korzystać. Nie ma się co dziwić, gdyż w naszym kraju do tej pory nie odbyła się żadna większa kampanie, przybliżająca ten temat.

Aplikacja blik to bardzo wygodne narzędzie nie tylko do szybkiego zapłacenia za zakupy i usługi w internecie, ale także do przelewu środków na telefon, zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym, wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie. W tym artykule postaram opisać właśnie metodę płatności blikiem, aby każdy mógł przekonać się, że to nic skomplikowanego.

BLIK-co to jest?

Usługa BLIK została oficjalnie uruchomiona w 2015 roku. Do jej stworzenia przyczyniło się kilka różnych banków. Połączyły one swoje siły i tak oto powstał Polski Standard Płatności czyli blik. Wcześniej banki posiadały własne aplikacje, każdy inną. Wiązało się to z dużym nakładem finansowym na jej funkcjonowanie, a zainteresowanie taką usługą przez klientów nie było wprost proporcjonalne do ponoszonych kosztów. Dlatego postanowiono połączyć siły i stworzyć jeden wspólny dopracowany produkt. W przedsięwzięciu wzięło udział 7 wielkich banków: PKO BP, Millenium, mBank, Getin Bank, Alior, BZ WBK (aktualnie Santander Bank Polska) oraz ING Bank Śląski. Warto jednocześnie dodać, że korzystać z blika mogą także klienci Orange Finanse i Inteligo.

Jak sami widzimy, możliwości z korzystania z tej funkcji ma bardzo szerokie grono osób, szacuje się, że około kilku milionów Polaków. Jednak co tak właściwie jest ten blik? Otóż blik to nic innego jak system płatności mobilnych, a więc takich, które realizujemy przy pomocy telefonu komórkowego. Jednak sam telefon nie wystarczy, musi on jeszcze posiadać zainstalowaną specjalną aplikację.

W jaki sposób można założyć Blika?

Korzystanie z blika jest naprawdę proste i nie wymaga zakładania żadnych dodatkowych kont. Wystarczy jedynie zainstalować na telefonie aplikację mobilną naszego banku, a następnie włączyć w niej właśnie tę konkretną usługę-blik. Usługę blik na telefon można uruchomić w parę minut. Jedyne co należy zrobić, to ściągnąć aplikację mobilną banku, z którego korzystamy. Jednak nie możemy zapomnieć o tym, blik jest dostępny tylko w wybranych bankach. Jeśli akurat bank, w którym posiadamy konto, nie ma tej usługi, to korzystanie z blika będzie niemożliwe.

Jak zrobić i odebrać przelew Blik?

Na początku bardzo ważna kwestia którą warto poruszyć. Otóż przelew blik jet możliwy tylko wtedy jeśli obydwie strony, czyli nadawca i odbiorca korzystają z tego rodzaju usługi bankowej. Ponadto blikiem możemy zrealizować płatność tak naprawdę tylko w dwóch przypadkach, a mianowicie:

  • przelanie środków drugiej osobie za pomocą blika na jej numer telefonu,
  • przelanie środków pieniężnych za zakupy w internecie.

Podsumowując, przelew możliwy jest tylko wtedy, jeśli obie strony korzystają z aplikacji. Przelew ten nie jest bowiem realizowany na numer konta bankowego, a tylko i wyłącznie w obrębie usługi blik.

Aby wykonać przelew blik, potrzebujemy zaledwie kilku sekund. Jeżeli chcemy zapłacić za usługi lub zakupy w sieci, wystarczy tylko zaznaczyć w metodach płatności opcję płacę Blikiem. Pojawi nam się bramka płatnicza z miejscem na kod do wpisania. Następnie wystarczy uruchomić na telefonie aplikację bankową i kliknąć ikonkę BLIK. Automatycznie pokaże nam się wygenerowany dla nas kod, który musimy w ciągu dwóch minut wpisać w bramkę płatniczą.

Ostatnim etapem jest potwierdzenie płatności kodem PIN na swojej stronie banku (zazwyczaj jesteśmy przekierowywani automatycznie). Możliwość zapłacenia Blikiem mamy także w sklepach stacjonarnych. Po poinformowaniu sprzedawcy o metodzie płatności wygenerowany kod (z aplikacji mobilnej banku) wpisujemy na terminalu płatniczym i zatwierdzamy.

Blik zbliżeniowy – jak działa?

Istnieje również taka opcja jak płatność Blik zbliżeniowa. Co to oznacza? Daje nam ona możliwość zapłacenia zbliżeniowo. Wystarczy, że odblokujemy telefon i przyłożymy go do terminala. Warto jednak podkreślić, iż ta funkcja płatności zbliżeniowej jest możliwa tylko dla niektórych banków.

W transakcjach Blikiem obowiązują pewne limity i to jest narzucone odgórnie przez bank. Czasem mamy także zastrzeżone, od jakiej kwoty możemy zapłacić tą metodą (często jest to powyżej 10 zł) oraz ustalony limit transakcji dziennych, jakie możemy wykonać.

Blik – jak zrobić przelew na telefon?

Przelew Blik na telefon to bardzo prosty i szybki sposób na przesłanie komuś pieniędzy. Podstawą jest oczywiście uruchomienie takiej opcji w aplikacji swojego banku. Kiedy chcemy dokonać takiego przelewu, wystarczy uruchomić aplikację i wybrać opcję przelew na telefon Blik. Kolejnym krokiem jest wybranie z listy kontaktów lub wpisanie ręczne numeru na klawiaturze osoby, do której ma dojść przelew. Ostatni etap to wpisanie kwoty i zatwierdzenie transakcji. Pieniądze od razu zostają przelane.

Wypłata i wpłata gotówki z bankomatu za pomocą Blik

Za pomocą blika możemy także wpłacać i wypłać pieniądze z bankomatu. Wystarczy w bankomacie wybrać opcję wypłata Blik, a następnie pobrać z aplikacji w telefonie kod, wpisać go i zatwierdzić. Na sam koniec musimy potwierdzić transakcję kodem PIN w aplikacji bankowej. Wpłata Blik to szybki sposób na wpłacenie pieniędzy bez konieczności posiadania przy sobie karty bankomatowej. Wystarczy we wpłatomacie zaznaczyć opcję wpłaty Blik i wygenerować w aplikacji banku na swoim telefonie potrzebny kod. Następnie postępujemy analogicznie jak przy wypłacie gotówki.

Metoda płatności Blikiem jest coraz bardziej popularna, a liczba osób z niej korzystających cały czas się powiększa. Wpływa na to przede wszystkim wygoda i szybkość tej metody. Aby dokonać transakcji, nie potrzebujemy wcale karty płatniczej, a jedynie telefon z dostępem do aplikacji mobilnej naszego banku. Przelew blik na numer telefonu jest ekspresowy. Pieniądze w momencie wysłania pojawiają się na koncie odbiorcy bez względu na porę dnia czy święta. Wszystkie transakcje za pomocą Bliku zarejestrowane są w historii naszych transakcji i w każdej chwili możemy poprzez zalogowanie się na swoje konto bankowe mieć w nie wgląd.

Jak widać, płatność tą metodą jest bardzo prosta, gdyż wymaga od nas tylko wygenerowania kodu, a następnie potwierdzenia transakcji. Według najnowszych badań, które zostały przeprowadzone, jest to najczęściej wybierany system płacenia za zakupy online. Nie ma się co dziwić, że tak szybko wzrasta jego popularność, gdyż przelewy oraz wszelakie płatności Blikiem są szybkie, wygodne i proste. A co najważniejsze możemy je dokonać o każdej dogodnej dla nas porze dnia i nocy.

Warto przeczytać
Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

WIBOR co to jest i czego dokładnie dotyczy? To pytanie zadaje wielu klientów banków. Szczególnie ci, którzy są zainteresowani kredytami hipotecznymi lub jeśli już zaciągnęli tego typu zobowiązanie. Powodem jest to, że właśnie na ich sytuację WIBOR wpływa najbardziej.
Pożyczka dla każdego przez internet - gdzie jej szukać?

Pożyczka dla każdego przez internet - gdzie jej szukać?

Obecnie pożyczki są znacznie łatwiej dostępne. Głównie dlatego, że można otrzymać je przez internet i udzielają ich już nie tylko banki, ale również szereg instytucji udzielających pożyczki pozabankowe. Takie pożyczki dla każdego są teraz dostępne na wyciągniecie ręki.
Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego.
Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Już na początku XXI wieku zwykłe transakcje gotówkowe zaczęły być zastępowane nowością na rynku, a mianowicie kartami płatniczymi. Wtedy wydawało się, że już nic bardziej nowoczesnego nie da się wymyślić.
Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Pożyczanie pieniędzy w obecnych czasach jest znacznie mniej skomplikowane, niż było to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej, jeśli sięgamy po kredyt czy pożyczkę gotówkową.
Płatności BLIK - wszystko co powinieneś wiedzieć

Płatności BLIK - wszystko co powinieneś wiedzieć

Coraz częściej korzystamy z alternatywnych metod płatności: kart płatniczych, płatności telefonem albo usługi BLIK. Czym jest płatność BLIK, na czym polega, czy jest bezpieczna? O tym wszystkim dowiesz się w naszym artykule!