Płatności BLIK – wszystko co powinieneś wiedzieć

Blik płatnościRozwój technologiczny sprawia, że pieniądze wirtualne są przez nas używane o wiele częściej niż gotówka. Już niewiele z nas nosi w swoim portfelu non stop spory zapas gotówki. Banknoty i monety przestały nam być fizycznie potrzebne, żeby móc zapłacić za swoje zakupy w sklepie.

Coraz częściej korzystamy z alternatywnych metod płatności: kart płatniczych, płatności telefonem albo usługi BLIK. Czym jest płatność BLIK, na czym polega, czy jest bezpieczna? O tym wszystkim dowiesz się w naszym artykule!

Czy płacenie BLIK jest bezpieczne?

Płacenie BLIK jest w 100% bezpieczne. Po wpisaniu do terminala płatniczego, unikalnego, 6 cyfrowego kodu wygenerowanego przez dostawcę bankowego, masz jedynie dwie minuty na potwierdzenie, autoryzację płatności w aplikacji swojego banku. To sprawia, że płatność jest bezpieczna oraz nikt niepowołany nie może zapłacić BLIKiem bez takiej autoryzacji płatności.

BLIK – gdzie można płacić w taki sposób?

BLIKIEM można płacić w bardzo wielu miejscach. Wiele sklepów stacjonarnych, drogerii, restauracji, zakładów usługowych obsługuje płatności Blikiem – w razie wątpliwości dobrze jest zapytać lub zerknąć czy jest naklejka „BLIK” na szybie lub przy terminalu płatniczym. Płacić BLIKiem możemy również w większości kas samoobsługowych. Również większość sklepów internetowych oraz usług internetowych obejmuje dokonywanie płatności BLIKiem. To możliwość, która z roku na rok coraz bardziej staje się popularna oraz jest dostępna dla większości osób, które dotychczas unikały korzystania z bankowości internetowej.

Lidl, Biedronka, Mcdonald, Steam, Netflix, Spotify, Aliexpress, Allegro – to tylko niektóre z popularnych sklepów czy serwisów internetowych, gdzie bez problemu można płacić blikiem za wszelkie zakupy i usługi. Ta lista nie wyczerpuje oczywiście miejsc, w których obsługiwana jest tego typu płatność.

Płatność BLIK przez telefon

Usługa blik może przydać się nie tylko w sytuacji dokonywania zakupów czy korzystania z różnego rodzaju usług. Jest doskonałą formą indywidualnych rozliczeń pośród osobami, które się znają. Ciekawą opcją płatniczą jest przelew blik na telefon. Nie wymaga ona podawania żadnych osobistych danych: ani adresu, ani konta bankowego, ani nawet danych kart płatniczych. Do dokonania płatności blik na telefon potrzebujemy jedynie numeru telefonu danej osoby oraz informacji, czy korzysta z takiej usługi bankowości internetowej. Płatność blik na telefon jest super, kiedy jesteśmy w gronie znajomych i chcemy rozliczyć się za taksówkę lub pizzę: wystarczy poprosić kogoś o numer telefonu i oto już możemy przelać zaległą kwotę.

Jak płacić w sklepie za pomocą kodu BLIK?

Przede wszystkim, należy mieć zainstalowaną na swoim smartfonie aplikację mobilną swojego banku oraz podpisaną umowę o świadczeniu usług elektronicznych ze swoim bankiem. W przypadku płatności BLIKiem należy najpierw zgłosić kasjerowi chęć zapłaty w tej formie, po czym zaznaczyć w swojej aplikacji bankowej „kod blik”. System wygeneruje nam unikalny, 6-cyfrowy kod, który trzeba wbić na terminal płatniczy. Płatność dokona się, dopiero kiedy potwierdzimy ją w aplikacji na swoim telefonie. Mamy na to dwie minuty. Po tym czasie kod blik staje się już nieaktywny oraz potrzebujemy wygenerować nowy kod, jeśli chcemy ponowić próbę dokonania płatności. Płatności blik to rozwiązanie nad wyraz proste oraz bezpieczne. Do płacenia nie potrzebujemy ani gotówki, ani karty płatniczej — wystarczy nasz telefon z zainstalowaną aplikacją banku. Aplikacja do przyjmowania płatności blik jest konieczna, żeby skorzystać z tej formy płatności. Wystarczy BLIK i klik! I mamy zapłacone!

Płatność zbliżeniowe BLIK – jak płacić?

Płatności zbliżeniowe blik polegają na tym, że odblokowujemy telefon oraz zbliżamy go do terminala, wtedy kiedy chcemy za coś zapłacić. Żeby korzystać z usługi płatności zbliżeniowych Blik, musimy najpierw uruchomić tę usługę w aplikacji swojego banku. Największe banki w Polsce oferują tę usługę swoim klientom w pełni bezpłatnie, serdecznie zachęcając do skorzystania z tej usługi. Nie ma konieczności podpinania dodatkowej karty płatniczej lub wpisywania specjalnego kodu. Nasz telefon musi jednak obsługiwać funkcję NFC oraz mieć możliwość zablokowania ekranu poprzez biometrię lub PIN. Brzmi jak bajka? Płatności blik jeszcze nigdy nie były tak intuicyjne i proste!

Płatność BLIK w Internecie

Płatność Blik w internecie to jedna z częściej stosowanych obecnie metod płatności. Jest ona bezpieczna oraz intuicyjna. Jedyne, czego potrzebujemy do dokonania płatności, to nasz smartfon wraz z aplikacją bankowości mobilnej naszego banku. To rozwiązanie zapewnia nam gwarancję bezproblemowego przepływu pieniędzy z naszego konta w dane miejsce z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Nie ma też ryzyka przejęcia naszych danych do płatności w takim stopniu, w jakim istnieje ryzyko podczas płacenia kartami płatniczymi oraz przelewami.

Płatności BLIK w internecie nie zawsze wymagają podania kodu Blik — możemy wybrać zaufanych sprzedawców, gdzie kod Blik nie będzie wymagany przy dokonywaniu płatności tą metodą. Warto jednak ostrożnie korzystać z tej opcji oraz zaznaczać takich sprzedawców jedynie z poziomu sprzętu komputerowego, który jest chroniony przed atakami internetowymi oraz w sieci internetowej, co do której nie mamy wątpliwości, że jest w pełni bezpieczna: może być to na przykład domowy komputer podpięty do zabezpieczonej sieci. Na bieżąco aktualizujmy systemy operacyjne oraz dbajmy o bezpieczeństwo w sieci.

Pamiętajmy też o tym, żeby nigdy nie podawać nikomu kodu BLIK ze swojego banku przez telefon — niestety, oszuści potrafią podszywać się pod naszych znajomych oraz członków rodziny w trudnej sytuacji życiowej, żeby spróbować wyłudzić nasze pieniądze. Zachowujmy ostrożność, kiedy ktoś w rozmowie telefonicznej nagle prosi nas o podanie kodu BLIK, albo kiedy dzieją się jakikolwiek dziwne aktywności na naszym koncie bankowym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktujmy się z przedstawicielami swojego banku. Czasem lepiej się wstrzymać, niż później żałować straconych pieniędzy!

Limit płatności BLIK – jak ustawić?

Limit płatności Blik możemy ustawić poprzez aplikację mobilną swojej bankowości internetowej na swoim smartfonie. W tym celu należy wejść w ustawienia konta i płatności BLIK. W zależności od danego banku może to się nieco różnić.

Z pewnością w wielu przypadkach limit płatności Blik możemy ustawić także przez dostęp do swojej bankowości internetowej poprzez konto klienta na stronie internetowej albo z pomocą konsultanta danego banku. W razie pytań i wątpliwości warto skontaktować się z pracownikiem danej placówki. Limity płatności zbliżeniowych BLIK mogą różnić się w zależności od danego banku, oraz od tego, czy chcemy dokonywać tych płatności w kraju lub za granicą. Mamy możliwość wybrania innych limitów w Polsce, a innych za granicami naszego kraju. Sprawdź sam oraz ustaw limity tak, żeby było Ci wygodnie!

Warto przeczytać
Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

WIBOR co to jest i czego dokładnie dotyczy? To pytanie zadaje wielu klientów banków. Szczególnie ci, którzy są zainteresowani kredytami hipotecznymi lub jeśli już zaciągnęli tego typu zobowiązanie. Powodem jest to, że właśnie na ich sytuację WIBOR wpływa najbardziej.
Pożyczka dla każdego przez internet - gdzie jej szukać?

Pożyczka dla każdego przez internet - gdzie jej szukać?

Obecnie pożyczki są znacznie łatwiej dostępne. Głównie dlatego, że można otrzymać je przez internet i udzielają ich już nie tylko banki, ale również szereg instytucji udzielających pożyczki pozabankowe. Takie pożyczki dla każdego są teraz dostępne na wyciągniecie ręki.
Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego.
Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Już na początku XXI wieku zwykłe transakcje gotówkowe zaczęły być zastępowane nowością na rynku, a mianowicie kartami płatniczymi. Wtedy wydawało się, że już nic bardziej nowoczesnego nie da się wymyślić.
Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Pożyczanie pieniędzy w obecnych czasach jest znacznie mniej skomplikowane, niż było to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej, jeśli sięgamy po kredyt czy pożyczkę gotówkową.
Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Aplikacja blik to bardzo wygodne narzędzie nie tylko do szybkiego zapłacenia za zakupy i usługi w internecie, ale także do przelewu środków na telefon, zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym, wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie.