Płatność telefonem – jak aktywować, ustawić i płacić?

jak płacić telefonem?Już na początku XXI wieku zwykłe transakcje gotówkowe zaczęły być zastępowane nowością na rynku, a mianowicie kartami płatniczymi. Wtedy wydawało się, że już nic bardziej nowoczesnego nie da się wymyślić. Jednak technika poszła niesamowicie do przodu i wraz z rozwojem smartfonów pojawiła się nowa metoda płatności-płatność za pomocą telefonu.

To rozwiązanie sprawiło, że wychodząc z domu, nie musimy zabierać ze sobą ani gotówki, ani karty kredytowej. Wystarczy być jedynie posiadaczem smartfona z NFC oraz mieć uruchomioną funkcję płacenia telefonem w aplikacji bankowej. To rozwiązanie posiada coraz więcej zwolenników, gdyż jest bardzo wygodne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o płatności telefonem, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Nad bezpieczeństwem transakcji płatniczych telefonem zastanawia się bardzo wiele osób. Otóż taka forma płatności jest jak najbardziej bezpieczna, gdyż chroniona jest wielopoziomowo. Eksperci w tej dziedzinie uważają, że płatność telefonem pod względem bezpieczeństwa jest taka sama jak kartą płatniczą. Jeśli nasz telefon zostanie skradziony lub po prostu go zgubimy, procedura jest taka sama jak w przypadku kradzieży karty płatniczej. Musimy niezwłocznie skontaktować się z naszym bankiem i zastrzec sobie wybraną usługę. Jak widzimy, płacenie za pomocą telefonu jest nie tylko bezpieczne, ale również wygodne. W dzisiejszych czasach bez telefonu to jak bez ręki, czyli wszędzie praktycznie mamy go ze sobą. Jeśli mamy telefon, nie musimy zabierać ze sobą na zakupy kart płatniczych czy gotówki.

Jakie telefony umożliwiają wykonywanie płatności?

Coraz więcej osób zaczyna korzystać ze sposobu płatności telefonem. Czy każdy posiadacz telefonu ma taką możliwość? Otóż płatność zbliżeniowa telefonem możliwa jest tylko i wyłącznie dla użytkowników smartfonów. Jednak to nie wszystko. Takiej transakcji możemy dokonać dzięki technologii NFC. Jednak, żeby móc z tej technologii skorzystać, musimy być posiadaczami karty płatniczej, która obsługuje płatności zbliżeniowe.

Na początku musieliśmy posiadać jeszcze specjalną kartę Sim z funkcją NFC, która nie była dostępna we wszystkich sieciach. Będąc klientami sieci T-mobile lub Orange mieliśmy możliwość jej otrzymania. Jeszcze jakiś czas temu płatność telefonem NFC była możliwa tylko wtedy, jeśli spełnialiśmy wszystkie powyższe warunki. Jednak już od jakiegoś czasu nie musimy zmieniać karty Sim. Płatność telefonem nie jest już zależna od operatora sieci komórkowej. Unowocześniona technologia NFC opiera się jedynie o aplikację bankową i dostęp do tzw. chmury. Co to takiego jest to NFC? Otóż skrót NFC pochodzi od Near Field Communication i oznacza bezdotykową i bezprzewodową technologię komunikacyjną, która wykorzystuje fale radiowe. Umożliwia ona szybkie i bezprzewodowe komunikowanie się nie dwóch urządzeń pomiędzy sobą.

Jakie banki umożliwiają płatność telefonem?

Płatności zbliżeniowe są dzisiaj bardzo powszechne. Również płatność zbliżeniowa telefonem zyskuje coraz więcej sympatyków, gdyż w szybki sposób mamy możliwość zapłacenia za nasze zakupy bez wyciągania karty kredytowej czy gotówki. Jednak czy klient każdego banku może z takiej metody skorzystać? Płatność zbliżeniowa telefonem dostępna jest dla klientów niżej wymienionych banków:

  • Alior Bank
  • ING Bank
  • T-Mobile Usługi Bankowe
  • Eurobank
  • Pekao SA
  • PKO BP
  • Santander Bank Polska
  • Millennium Bank
  • Getin Noble Bank (usługa zintegrowana z Google Pay)
  • mBank (usługa zintegrowana z Google Pay)

Jak widzimy, lista banków jest całkiem spora. Przyczynia się to do coraz większej dostępności tej usługi, a tym samym do wzrostu jej popularności.

Co trzeba zrobić, aby płacić telefonem?

Pierwszym krokiem do korzystania z takiej metody płatności jest zainstalowanie w urządzeniu aplikacji mobilnej swojego banku. Drugim jest stworzenie cyfrowej karty płatniczej, która jest powiązana z naszym kontem bankowym. By nasz telefon posłużył nam jako narzędzie do płacenia, musimy jeszcze w jego ustawieniach włączyć funkcję NFC. Jeśli spełniamy wszystkie wyżej wymienione punkty, możemy zrealizować płatność zbliżeniową naszym smartfonem.

Jak dokonujemy takiej płatności? Otóż wystarczy uruchomić w telefonie aplikację banku i postępować wedle pojawiających się komunikatów. Następnie zbliżamy telefon do terminala na stosunkowo małą odległość (zazwyczaj tak jak kartę płatniczą). Jeśli kwota, jaką mamy zapłacić, jest wyższa niż 50 zł, dodatkowo musimy zatwierdzić transakcję pinem. Jak widzimy, ten rodzaj transakcji nie jest skomplikowany, wręcz można śmiało stwierdzić, że banalnie prosty i szybki.

Płatność telefonem z Google Pay.

Za pomocą Google Pay można płacić tam, gdzie widnieje na terminalach system płatności zbliżeniowych lub znaczek Google Pay. Korzystając z Google Pay, opcja zbliżeniowej płatności telefonem dostępna jest tylko do urządzeń z Androidem, iPhone oraz iPad nie posiadają takiej opcji. Jeśli chcemy dokonać płatności zbliżeniowej, musimy włączyć funkcję NFC w telefonie. Pamiętaj, że aby skonfigurować płatności zbliżeniowe do Google Pay musimy dodać przynajmniej jedną formę płatności.

Jak krok po kroku zapłacić zbliżeniowo z Google Pay? Wystarczy wybudzić i odblokować telefon. Nie jest wymagane logowanie się do Google Pay. Nawet w większości krajów mała kwota transakcji nie wymaga odblokowania urządzenia. Następnie przykładamy plecy telefonu do terminala płatniczego na kilka sekund. Po tym czasie na ekranie urządzenia pojawi się ikonka informująca nas o potwierdzeniu transakcji. Zdarza się, że możemy zostać poproszeni o potwierdzenie transakcji pinem lub podpisem. Wszystko zależne jest od rodzaju oprogramowania, jakie zainstalowane jest na terminalu płatniczym.

Zbliżeniowe płatności w Apple Pay.

Użytkownicy posiadający urządzenia marki Apple mają możliwość zapłacić zbliżeniowo telefonem właśnie przy pomocy Apple Pay. Aplikacja ta zapisuje dane z kart płatniczych w postaci cyfrowej w tzw. wirtualnym portfelu. Przed dokonaniem płatności możemy wybrać konkretną kartę, która ma zostać obciążona. Jest także opcja przypięcia domyślnej karty, która będzie automatycznie każdorazowo obciążana. Aby móc korzystać z Apple Pay, musimy wyszukać w urządzeniu aplikację Wallet oraz skonfigurować ją poprzez dodanie kart płatniczych. By dokonać transakcji, wystarczy dwukrotnie kliknąć boczny przycisk telefonu, a następnie potwierdzić zakup. Następnie należy przyłożyć urządzenie do czytnika zbliżeniowego i zaczekać, aż transakcja przebiegnie pomyślnie.

Płatności telefonem – kolejny krok milowy w płatnościach

Najpierw płatności można było dokonać w tradycyjny sposób za pomocą gotówki. Jednak z biegiem lat i rozwoju bankowości ta metoda była powoli wypierana przez kartę płatniczą. Od kilku lat nastąpił kolejny przełom w metodach płatności i duża liczba osób korzysta z płatności telefonem. Dzisiaj taka metoda płatności stała się już normą. Wiele osób, które skorzystały ze zbliżeniowego płacenia telefonem, pozostały wierne tej metodzie. Jest ona szybka, wygodna, a także bezpieczna.

Jak więc widzimy, bankowość i technika cały czas się rozwija i wychodzi naprzeciw naszym potrzebom. Wszystko po to, aby tylko ułatwić klientowi transakcje, a tym samym zyskać zadowolonego i abonamentowego klienta, który pozostanie i będzie korzystał z oferowanych mu usług. Ciekawe jak jeszcze zaskoczy nas w przyszłości postęp techniki i bankowości.

Warto przeczytać
Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

WIBOR co to jest i czego dokładnie dotyczy? To pytanie zadaje wielu klientów banków. Szczególnie ci, którzy są zainteresowani kredytami hipotecznymi lub jeśli już zaciągnęli tego typu zobowiązanie. Powodem jest to, że właśnie na ich sytuację WIBOR wpływa najbardziej.
Pożyczka dla każdego przez internet - gdzie jej szukać?

Pożyczka dla każdego przez internet - gdzie jej szukać?

Obecnie pożyczki są znacznie łatwiej dostępne. Głównie dlatego, że można otrzymać je przez internet i udzielają ich już nie tylko banki, ale również szereg instytucji udzielających pożyczki pozabankowe. Takie pożyczki dla każdego są teraz dostępne na wyciągniecie ręki.
Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego.
Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Pożyczanie pieniędzy w obecnych czasach jest znacznie mniej skomplikowane, niż było to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej, jeśli sięgamy po kredyt czy pożyczkę gotówkową.
Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Aplikacja blik to bardzo wygodne narzędzie nie tylko do szybkiego zapłacenia za zakupy i usługi w internecie, ale także do przelewu środków na telefon, zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym, wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie.
Płatności BLIK - wszystko co powinieneś wiedzieć

Płatności BLIK - wszystko co powinieneś wiedzieć

Coraz częściej korzystamy z alternatywnych metod płatności: kart płatniczych, płatności telefonem albo usługi BLIK. Czym jest płatność BLIK, na czym polega, czy jest bezpieczna? O tym wszystkim dowiesz się w naszym artykule!