Na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać, że karta debetowa nie różni się niczym szczególnym od karty kredytowej. Obie karty wyglądają bardzo podobnie i umożliwiają dokonywanie płatności zarówno w stacjonarnych placówkach, jak również w sklepach internetowych. A jednak istnieją dosyć istotne różnice pomiędzy tymi kartami.
Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z płatności kartą. To wygodne rozwiązanie płatnicze, dzięki któremu nie musimy w portfelu posiadać dodatkowej gotówki w jej fizycznej postaci. Według danych NBP (Narodowy Bank Polski) pod koniec 2020 roku na polskim rynku było już 43,7 mln kart płatniczych. Do tej liczby wliczają się zarówno karty debetowe, jak i kredytowe.
Karta debetowa a kredytowa – czym się różnią?
Karta debetowa to tradycyjna karta płatnicza, którą otrzymujemy w momencie zakładania rachunku osobistego. Uprawnia ona do korzystania z własnych środków, które są zgromadzone na koncie. Za pomocą karty możemy wypłacać pieniądze z bankomatu, dokonywać transakcji bezgotówkowych czy zbliżeniowych. Jeżeli wyrazimy taką chęć, bank może nam udostępnić dodatkowy limit w koncie tzw. debet, z którego będziemy mogli korzystać. Dzięki temu za pomocą karty debetowej wypłacimy nie tylko własne środki, ale również dodatkowe pieniądze przyznane w ramach debetu. Pamiętajmy jednak, że bank pobiera roczną opłatę za udostępnienie nam takiej linii kredytowej w koncie.
Natomiast Karta kredytowa uprawnia nas do korzystania wyłącznie z dodatkowych środków finansowych, które zostały udostępnione nam przez bank. Kartę kredytową najłatwiej byłoby porównać do kredytu, który otrzymujemy od banku. Zakładając kartę kredytową, dysponujemy określonym limitem, z którego możemy korzystać za pomocą karty kredytowej. Płatności realizowane za pomocą takiej karty odbywają się w identyczny sposób jak w przypadku karty debetowej. Możemy płacić nią za zakupy w internecie, dokonując płatności w supermarketach czy płacąc zbliżeniowo. Nieco inaczej wygląda to natomiast w sytuacji, gdy będziemy chcieli za pomocą karty kredytowej wypłacić gotówkę w bankomacie.
Karta Kredytowa w wypłaty gotówkowe w bankomacie
Za pomocą karty kredytowej wypłacisz gotówkę w bankomacie. Musisz jednak wiedzieć o tym, że taka operacja może Cię słono kosztować. Karty kredytowe są kartami, które z założenia służą do wykonywania transakcji bezgotówkowych. Czyli takich transakcji, przy których nie jest używana realna gotówka. Przy transakcjach tego typu płacimy bardzo małą prowizję, albo nie płacimy jej nawet wcale, jeśli skorzystamy z okresu bez odsetkowego. Nieco inaczej wygląda to natomiast w sytuacji, gdy zdecydujemy się za pomocą takiej karty wypłacić gotówkę w bankomacie. Tutaj dodatkowe odsetki naliczane są już od momentu wypłaty pieniędzy. Co więcej, naliczana jest dodatkowa jednorazowa prowizja od takiej wypłaty. Jest to prowizja procentowa, uzależniona od wysokości zrealizowanej wypłaty. Im więcej pieniędzy wypłaciliśmy za pomocą karty kredytowej, tym większą prowizję naliczy nam bank. Warto przyjrzeć się tym kosztom, najlepiej jeszcze zanim zdecydujemy się na dokonanie tego rodzaju operacji.
Czy poza kartą debetową, warto posiadać dodatkową kartę kredytową?
Karta Kredytowa na pewno jest dobrym rozwiązaniem, w momencie, gdy brakuje nam dodatkowej gotówki. Nie musimy wtedy wnioskować o dodatkowy kredyt, ponieważ mamy w zanadrzu kartę kredytową, z której możemy w każdej chwili skorzystać. W życiu bardzo często zdarzają się losowe sytuacje, kiedy potrzebujemy pieniędzy np. zakup nowej pralki czy lodówki, a nie zawsze jesteśmy w stanie sfinansować taki zakup z własnych środków na koncie. Karta kredytowa sprawdzi się tu idealnie, tym bardziej że spłatę zadłużenia możemy rozłożyć na taki okres, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Nie musimy rozkładać spłaty na równe raty miesięczne. Możemy spłacić zadłużenie w okresie bez odsetkowym (najczęściej 54-58 dni) i wtedy unikamy dodatkowych kosztów w postaci odsetek. A jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy spłacać zadłużenie przez kilka czy nawet kilkanaście najbliższych miesięcy. Najważniejsze w tym wypadku jest to, byśmy pamiętali o opłacaniu minimalnej opłaty miesięcznej, którą wyznaczy nam bank.
Karta Kredytowa a Karta Debetowa – koszty miesięczne
Koszt posiadania karty debetowej dołączonej do konta jest ściśle określony w umowie o otwarcie rachunku osobistego. Taka karta może być w pełni darmowa, może wiązać się z opłatą (w wysokości np. 6-9 zł miesięcznie) lub może być to karta, która warunkowo będzie bezpłatna. W tym przypadku najczęściej konieczne jest wykonanie określonych transakcji bezgotówkowych, by bank nie naliczył nam opłaty miesięcznej.
Bardzo podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku karty kredytowej. Najczęściej nie będziemy musieli ponosić opłaty miesięcznej za taką kartę, jeśli będziemy z niej aktywnie korzystali. Czyli mówiąc w skrócie – będziemy co miesiąc dokonywać za jej pomocą płatności za zakupy, za określoną kwotę. Ta kwota również jest określona w warunkach umowy, którą podpisujemy z bankiem o wydanie karty kredytowej.
Jak otrzymać kartę kredytową?
O ile kartę debetową otrzymamy bez większych przeszkód w trakcie zakładania konta osobistego, to w przypadku karty kredytowej cały proces wygląda nieco inaczej. Wniosek o kartę kredytową traktowany jest bardzo podobnie jak wniosek o uruchomienie kredytu. Konieczne jest więc przeprowadzenie badania zdolności kredytowej klienta, jak również weryfikacja historii kredytowej. Pod tym kątem musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli dostarczyć określony dokument, który będzie potwierdzeniem uzyskiwanych dochodów. Najczęściej wystarczy w tym celu przedstawienie wyciągu z konta osobistego. Na podstawie tej oceny, bank określi maksymalną wysokość limitu, jaki może nam zostać przyznany w ramach karty kredytowej.
Bank przeprowadzi również weryfikację za pośrednictwem BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Ma ona na celu sprawdzenie, czy posiadamy lub posiadaliśmy wcześniej jakieś inne kredyty bankowe. Bank może łatwo zweryfikować czy wcześniejsze zobowiązania finansowe były regulowane terminowo, a więc czy raty kredytowe spłacaliśmy wg ustalonego harmonogramu. W sytuacji, gdyby opóźnienia w spłacie przekraczały 30 dni, wówczas nasza ocena punktowa w bazach BIK może być obniżona. Co może skutkować odrzuceniem wniosku o kartę kredytową.
Czy karta kredytowa i debetowa wyglądają tak samo?
Wizualnie karta kredytowa i debetowa wyglądają niemal identycznie. Karta kredytowa od debetowej może różnić się tym, że będzie posiadała na przedniej stronie logo „debet” lub „credit”. To praktycznie jedyny wizualny element, dzięki któremu możemy odróżnić taka kartę od tradycyjnej karty debetowej.