Pomysł na Biznes – co otworzyć? 30 pomysłów na własny Biznes!

własny biznesDorabianie do pensji, zarabianie na pasji, przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności, inicjowanie startupów. Obecnie biznes może prowadzić każdy, kto ma dobry pomysł, chce się rozwijać albo chce spróbować „pracować na swoim”. Oto kilka propozycji dla tych, którzy poszukują inspiracji, aby otworzyć własny biznes.

30 Pomysłów na Biznes

Fotografia

Dla osób ze zmysłem artystycznym, wyobraźnią i zacięciem technicznym. Przygotowanie sesji zdjęciowej na ślubie, produktowej, okazjonalnej. Fotografie dokumentowe, edycja zdjęć albo nawet tworzenie albumów przyrodniczych czy sprzedaż sprzętu fotograficznego. Obecnie zawód ten oferuje szerokie możliwości rozwoju: szkolenia, kursy, oprogramowanie ułatwiające manipulację obrazu.

Szkolenia Biznesowe

Motywowanie pracowników, zarządzanie kadrami, przygotowywanie raportów i sprawozdań, prognozowanie zachowań rynku, kierowanie zespołem, nowe techniki tworzenia jakości, metody projektowania produktu/usługi. Jest tak wiele obszarów w działalności przedsiębiorstwa, że osoby posiadające wiedzę i doświadczenie z konkretnego zakresu z pewnością znajdą dla siebie niszę, w której będą mogły rozwijać własną firmę.

Kosmetyki ekologiczne

To pomysł na biznes, który od ostatniej dekady przeżywa prawdziwy rozkwit. Każdy chce być proekologiczny, czerpać z natury, korzystać z kosmetyków produkowanych z poszanowaniem życia zwierząt i bez używania szkodliwych, alergennych składników. To inspiracja, z której czerpać mogą osoby z zamiłowaniem do chemii, urody, dbania o siebie i środowisko, z kreatywną duszą.

Wirtualna asystentka

W przeciwieństwie do tradycyjnej odmiany tego zawodu, wirtualna asystentami zajmuje się sprawami swoich klientów z domowego zacisza, świadcząc usługi księgowe, marketingowe, biurowe, sprawozdawcze, z zakresu obsługi klienta, pozyskiwania kontaktów, monitorowania rynku. Zakres jej obowiązków określany jest w umowie i dopasowywany do możliwości obu stron.

Naprawa komputerów

Ten pomysł na biznes może przypaść do gustu osobom, które wolą pracować ze sprzętem i technologiami niż budować relacje z klientami. Długie godziny sprawdzania podzespołów, wymiana elementów budowy, diagnozowanie problemów z działaniem urządzenia, czy po prostu formatowanie dysku i czyszczenie go z wirusów. Zadań można znaleźć wiele, a osób, które potrzebują pomocy z komputerem nadal można znaleźć całkiem sporo.

Opiekunka do dziecka / osób starszych

Empatia, cierpliwość, wrażliwość i troska o drugiego człowieka w połączeniu z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, zwłaszcza, gdy chodzi o rekomendacje. Poprzednie miejsca pracy mają duże znaczenie, żeby wiedzieć, jak rozkręcić biznes w tym kierunku. Pracujący rodzice, dzieci mające problem z organizacją czasu i potrzebujący pomocy w opiece nad rodzicami, osoby samotne w podeszłym wieku lub wymagające stałej opieki. Pracy w tym zawodzie jest obecnie bardzo dużo.

Sprzątanie

Biura, domy, szkoły, zakłady, lokale gastronomiczne, hotele – porządek i czystość to jedno z kryteriów dobrego wizerunku. Aby o niego zadbać, często potrzebne są osoby z zewnątrz zajmujące się sprzątaniem przestrzeni handlowej, produkcyjnej, użytkowej, ale i prywatnej.

Handmade

Ręcznie wykonane przedmioty to doskonały pomysł na biznes w domu, gdzie można ze spokojem oddać się kreowaniu wyjątkowych przedmiotów. Zarabianie na pasji to modne zajęcie, a oddanie się twórczemu procesowi i zapotrzebowanie konsumentów na unikalne produkty, stanowi atrakcyjne połączenie. Jeżeli ma się zamiłowanie do szydełkowania, szycia, haftowania, to z pewnością znajdzie się tutaj nisza dla każdego artysty.

Doradztwo

Doradztwo finansowe, biznesowe, zawodowe, w zakresie rozwoju osobistego i życiowego. Ludzie potrzebują wsparcia w podejmowaniu własnych decyzji, zwłaszcza w obszarach, które nie są ich specjalnością, ale i w tych, w których nie czują się pewnie. Eksperci w swoich dziedzinach mogą służyć radą i dzielić się wiedzą z klientami. Niektóre zawodowy z tej kategorii wymagają wykształcenia i zezwoleń.

Handel elektroniczny

Na polskim rynku e-commerce istnieje obecnie prawie 50 tys. sklepów, a prognozuje się, że liczba ta będzie stale rosła. Coraz więcej sklepów przenosi działalność do Internetu ze względu na wysokie koszty wynajmu biura, zatrudniania pracowników, opłacania transportu i magazynu. Konieczna jest rejestracja domeny, wykupienie pakietu na platformie oferującej usługi i zapewnienie wsparcia marketingowego. Pracy jest sporo, bo zaistnienie na rynku internetowym to mierzenie się często z konkurencją na skalę ogólnopolską.

Tłumaczenia zwykłe / przysięgłe

Rozwój biznesu międzynarodowego, konieczność dostarczania niezbędnej dokumentacji, prowadzenia rozmów i negocjacji biznesowych, tworzenie ofert dla zagranicznych inwestorów i partnerów. Jako pomysł na firmę ze stosunkowo niskim kapitałem, będzie to propozycja dla każdej osoby, która opanowała biegle język obcy i chce na nim zarobić/dorobić.

Catering

Imprezy okolicznościowe, śluby, imprezy masowe, domowe obiady, oficjalne przyjęcia – zaproszeni goście oczekują, że podane im będą smaczne przekąski, dania i desery. Również catering dietetyczny i wegański cieszą się popularnością, odciążając zamawiający z obowiązku sprawdzania składu, planowania zakupów i śledzenia śladu kupowanych produktów.

Agencja interaktywna

Doskonały pomysł na biznes dla młodych, kreatywnych, chętnych do podejmowania wyzwań i zaznajomionych w technicznych aspektach e-biznesu. Od marketingu internetowego po zakładanie i prowadzenie stron internetowych. Znajomość języków programowania, tajników webdesignu czy projektowanie User Experience to obecnie podstawowe umiejętności, jakie należy posiadać w tego rodzaju firmie. I można nauczyć się ich samodzielnie, czasem za darmo.

Naprawa samochodów

Codziennie sprzedawane są setki samochodów, przeprowadzane jest tysiące kontroli i diagnostyka. Obecnie naprawianie samochodów przestaje być kojarzone z rękami ubrudzonymi smarem lub olejem silnikowym, a zaczyna wyglądać jak praca nad testowaniem urządzeń elektrycznych wszystko dzięki postępowi motoryzacji.

Edycja wideo

Coraz więcej osób decyduje się na założenie kanału na YouTube, aby promować markę firmową lub osobistą, budować grupę odbiorców, sprzedawać w Internecie, wybić się i zacząć prowadzić biznes na podstawie afiliacji. Większość z nich, aby oszczędzić czas lub z powodu braku należytych umiejętności potrzebuje kogoś, kto przygotuje dla nich surowy materiał wideo.

Kawiarnia

Starbucks zawładnął światem, jednak nadal znajdą się osoby, które lubią przyjść do klimatycznej kawiarenki, pracować w samotności lub spotkać się ze znajomymi. Również przedsiębiorcy chętnie decydują się na mniej formalne spotkania z kontrahentami. Dobra kawa, jej aromatyczny zapach, bogata oferta herbat i deserów. Wielu amatorów kofeiny znajdzie tu miejsce dla siebie.

Franczyza

Punkt odbioru paczek, sklep spożywczy, księgarnia. Gotowy biznes, znana marka, wsparcie doświadczonych konsultantów i pracowników, zatowarowanie sklepu – wszystko to w zamian za prowizje od sprzedaży. Wiele przedsiębiorstw oferuje swoje produkty we franczyzach zarządzanych przez lokalnych menedżerów. To dobry pomysł, jeżeli nie wiesz, jaki biznes otworzyć (szczególnie na wsi i małych miejscowościach).

Przewodnik wycieczek

Podróżujących po kraju i zagranicę przybywa w związku z większymi zarobkami i zmiana stylu życia. Zorganizowane wycieczki krajowe i zagraniczne cieszą się popularnością zwłaszcza w okresie wakacyjnym, ale i w ciągu roku wiele osób decyduje się wykorzystać zaległy urlop. Wiedza, cierpliwość, umiejętności społeczne, dobra organizacja i umiejętność opowiadania historii.

Prace remontowe

Nowo zakupione mieszkanie trzeba przygotować przed umeblowaniem, dom trzeba konserwować, a biura przemodelować po poprzednich najemcach lub w związku z komunikacją wizualna firmy. Na rynku nie brakuje miejsc, gdzie przydadzą się umiejętności z zakresu malarstwa pokojowego, kładzenia podłogi, odnawiania kuchni.

Dropshopping

Prowadzenie sklepu bez fizycznego asortymentu, wynajmowania magazynu, problemów z dostawami, przesyłanie czy zatowarowaniem. Ogranicza się do obsługi klienta, podpisania umowy z dostawcami, przyjmowania ewentualnych reklamacji i przekazywania uwag od klientów. Jeżeli chodzi o pomysł na biznes z domu to jeden z faworytów wielu osób, które chcą dorobić do pensji.

Prowadzenie bloga / vloga

Ciekawa pasją i wiedzą warto się dzielić. Blog/vlog oferuje możliwość dzielenia się przemyśleniami, wiedzą specjalistyczna, gotowymi poradami, wskazówkami, przewodnikami, recenzjami. Przy dobrej strategii to doskonały sposób na łączenie pasji z zarobkiem. Jeśli zdobędziemy odpowiednią widoczność i oglądalność, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem reklamodawców (kampanie reklamowe, publikacje sponsorowane, sponsoring).

Instruktor personalny

Fitness, narty, joga, aerobik, taniec – aktywność fizyczna stała się doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu i na prowadzenie działalności zarobkowej. Pomoc we właściwym wykonywaniu ćwiczenia, doradzanie programu, rodzaju i intensywności treningu. Dzięki temu można mieć pewność, że nie nabawimy się kontuzji a rekreacyjna aktywność pozostanie przyjemna.

Nauka gry na instrumencie

Gitara, pianino, flet – szkoły muzyczne bywają drogie i trudno się do nich dostać. Zwłaszcza kiedy chce się jedynie nauczyć gry hobbystycznie, bez większego zaangażowania w teoretyczne aspekty muzyczne. Kilka prostych melodii, nastrajanie instrumentu, podstawowe techniki gry. Istnieje także możliwość udzielania profesjonalnych korepetycji dla dzieci i młodzieży czy dorosłych.

Korepetycje

Matematyka, biologia, chemia czy fizyka – przedmioty ścisłe zawsze cieszyły się zła sława w szkolnych i pozaszkolnych murach, ale osoby, które są z nich dobre, mogą z powodzeniem zarobić na swojej wiedzy. Pomoc w zadaniach z ekonomii, informatyki czy innych dziedzin na kierunkach studiów także stanowi podstawę dla takiego biznesu.

Myjnia samochodowa

Samoobsługowa myjnia cieszy się powodzeniem nie tylko na stacjach benzynowych. Wolnostojące, na obrzeżach miast lub ich centrum. Kierowcy chętnie skorzystają z możliwości umycia samochodu „na własną rękę”.

Tworzenie stron internetowych

Biznes wkroczył do Internetu, gdzie najlepsza wizytówką nadal pozostaje dobrze przygotowana i zaprojektowana strona internetowa. Kolorystyka spójną z komunikacją wizualną, do tego funkcjonalność, rozmieszczenie treści i elementów graficznych, estetyka, pomysłowość. To zawód dla osób, które lubią działać samodzielnie i stale się dokształcać.

Organizowanie imprez

Jest tak wiele rzeczy, o których należy pomyśleć przy organizacji ślubu, zabawy sylwestrowej, imprezy charytatywnej, festynu, konkursu czy przyjęcia urodzinowego. Osoba, która ma w tym doświadczenie, kontakty branżowe, zna dobrych dostawców, obecne trendy, ciekawe miejsca i wie, jak organizować pracę i połączyć ze sobą wszystkie te elementy w całość, doskonale odnajdzie się w tym biznesie.

Salon kosmetyczny

Szkolenia i kursy kosmetyczne, modne zabiegi, postępująca technologia, niezmieniająca się chęć bycia piękna i podziwiana za urodę i zadbanie. Kosmetyczka to zawód, który można wykonywać również niezależnie i bez salonu, dojeżdżając do domów klientek.

Tworzenie grafik

Manipulacja obrazami, tworzenie grafiki, animacji, logotypów, okładek książek i magazynów, koszulek i gadżetów marketingowych, kalendarzy i planerów. Potencjał tego zawodu jest niezmierzony. Należy się zapoznać z zapotrzebowaniem i dobrać do niego własne umiejętności.

Kursy online

Bez wychodzenia z domu, dojazdu na salę, wynajmowania pomieszczenia, zadbania o warunki techniczne, sprzęt i atmosferę. To wcześniej przygotowane nagrania oraz wsparcie dostępne po wykupieniu dostępu do kursu. O dowolnej porze, z dowolnego miejsca, we własnym tempie. Obecnie jest to świetny pomysł na zarabianie.

Warto przeczytać
Inwestowanie w lokaty - jak inwestować i co warto wiedzieć?

Inwestowanie w lokaty - jak inwestować i co warto wiedzieć?

W tym artykule dowiesz się, czym jest lokata bankowa i jakie są jej rodzaje, a także dowiesz się, w jaki sposób poszukiwać najlepszych okazji do inwestowania w lokaty bankowe.
Forex - co to jest i jak inwestować?

Forex - co to jest i jak inwestować?

Jeśli posiadamy odpowiednie zabezpieczenie finansowe na przyszłość, to pojawia się myśl o inwestowaniu. Jedną z możliwości, które warto rozważyć, jest inwestowanie na rynku Forex.
Jak rozliczać podatek za wynajem mieszkania?

Jak rozliczać podatek za wynajem mieszkania?

Nie od dziś wiadomo, że najlepszą formą inwestycji jest oczywiście ta w nieruchomości. Zakup nieruchomości to nie tylko inwestycja kapitału, ale również gwarancja zysku pochodzącego z najmu.
Franczyza na czym polega i czy da się na tym zarobić?

Franczyza na czym polega i czy da się na tym zarobić?

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej zawsze związane jest z dużym ryzykiem. Nigdy nie jesteś w stanie określić jak twój produkt czy usługa przyjmie się na rynku i jakie będzie nim zainteresowanie. Dla tych, z Was, którzy chcą czuć się trochę pewniej w biznesie powstała możliwość założenia franczyzy.
Inwestycje - w co warto i jak inwestować?

Inwestycje - w co warto i jak inwestować?

Inwestowanie to obecnie jedyny sposób na to aby pomnożyć kapitał jakim dysponujemy. Oczywiście można również wpłacić pieniądze na lokatę bankową, natomiast będzie to miało sens jedynie w przypadku wysokiej kwoty, oraz długości czasu na jaki pozostawimy tam nasze pieniądze.
W jakiej walucie trzymać oszczędności i w jaką inwestować?

W jakiej walucie trzymać oszczędności i w jaką inwestować?

Jeśli ktoś trzymał pieniądze w złotówkach, to niestety przekonał się na własnej skórze, co znaczy inflacja. Dlatego warto zadać sobie pytanie, w jakich walutach warto trzymać oszczędności? W tym artykule postaram się przybliżyć Ci odpowiedź na to pytanie.