Faktoring odwrotny inaczej znany jako faktoring zakupowy – czym różni się ten model faktoringu od tradycyjnej jego formy? W przypadku faktoringu klasycznego umowa jest zawiera na linii sprzedawca – firma faktoringowa. Natomiast w przypadku modelu odwrotnego, to kupujący zawiera umowę z faktorem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przedsiębiorca ma możliwość zamówienia towaru od ręki, bez wykładania na ten cel gotówki z własnego portfela.
Faktoring odwrotny- jak działa?
Faktoring odwrotny jest pewnego rodzaju pomocą w finansowaniu transakcji pomiędzy przedsiębiorcą kupującym towar, a osobą sprzedającą (dostawcą). Zazwyczaj dostawcy wystawiają faktury z krótkim terminem płatności. Co niejednokrotnie bywa problematyczne dla kontrahentów, którzy nie zawsze dysponują gotówką „na już”. W takich właśnie sytuacjach bardzo wygodną opcją jest skorzystanie z usług faktora. Faktor, czyli bank lub instytucja finansowa po podpisaniu stosownej umowy z przedsiębiorcą (najczęściej jest to cesja wierzytelności), wypłaca faktorantowi (wystawcy faktury) należne, wynikające z faktury środki. Następnie faktor, który stał się tak zwanym wierzycielem wtórnym, czeka na zwrot środków w ustalonym czasie od kontrahenta, powiększonych o stosowną prowizję. Faktoring odwrócony jest po prostu pewnego rodzaju kredytowaniem faktur, dzięki czemu na linii przedsiębiorca-dostawca zawsze istnieje terminowy przepływ gotówki.
Faktoring odwrócony – przykład
Drukarnia otrzymuje duże i bardzo opłacalne zlecenie, za które wynagrodzenie otrzyma dopiero po ukończeniu projektu. Natomiast odpowiednie materiały jak tusze i tonery do drukarek musi zakupić wcześniej. Dostawca nie zgadza się jedna na wydłużenie terminu płatności. Chce otrzymać zapłatę za towar zgodnie z termin płatności na wystawionej fakturze (na przykład do 7 dni). Drukarnia w tym momencie nie dysponuje taką gotówką, więc zwraca się do firmy zajmującej się faktoringiem odwrotnym. Po podpisaniu umowy firma faktoringowa, która stała się nowym właścicielem faktury, przelewa środki na konto dostawcy. Następnie czeka na nowy ustalony z drukarnią termin, w którym drukarnia odda pieniądze faktorowi, dodatkowo powiększone o prowizję. W takiej sytuacji wszystkie strony są zadowolone, ponieważ dostawca sprzedał towar i otrzymał pieniądze od razu. Drukarnia dostała potrzebne materiały i ukończyła projekt, a faktor zarobił na stosownej prowizji.
Faktoring odwrócony- korzyści
Główne korzyści, jakie płyną z korzystania z faktoringu zakupowego to z pewnością:
- Możliwość negocjowania lepszych warunków z dostawcami ze względu na natychmiastową płatność za faktury.
- Otwarta droga do korzystania z różnych rabatów, jakie proponują dostawcy za przedterminowe opłacanie faktur.
- Utrzymanie płynności finansowej, ponieważ faktury opłacane są zgodnie z planem, a nawet wcześniej to nie ma obaw o zaległości w płatnościach.
- Budowanie bardzo dobrego wizerunku firmy, co jest niezwykle istotnym elementem. Ponieważ to jak postrzegana jest dana firma w środowisku, ma wpływ na ilość klientów, oraz pozwala pozyskiwać nowych dostawców.
- Faktoring zakupowy nie obniża zdolności kredytowej. Nie trzeba się więc obawiać, że w razie potrzeby bank odrzuci wniosek o kredyt firmowy ze względu na obniżoną zdolność (czyli spłacanie innego kredytu w toku).
- Pewność dostaw na czas, ponieważ każdy dostawca ceni sobie klientów, którzy terminowo, a nawet przed czasem opłacają faktury.
Jak widać faktoring zakupowy posiada wiele zalet, a jednocześnie korzyści dla kontrahentów. Dodatkowo taka forma finansowania stwarza większe możliwości rozwoju firmy poprzez przyjmowanie bardziej dochodowych zleceń. Jeżeli w danym momencie przedsiębiorca nie dysponuje gotówką na zakup potrzebnych produktów, to mając otwarty limit w firmie faktoringowej staje się w pełni wiarygodny dla dostawców. Dodatkowo ważną informacją jest fakt, iż odbiorcy (dostawcy) nie muszą być informowani o cesji i nie muszą na nią wyrażać zgody.
Jakie są koszty faktoringu odwrotnego?
Finansowanie faktur zakupowych oczywiście niesie za sobą pewne koszty. Nie tylko za udzielenie finansowania, ale również za inne czynności około usługowe niezbędne do uzyskania informacji na temat kontrahenta:
- Zbadanie wiarygodności kredytowej i w zależności od wysokości przyznanego limitu, oraz danej firmy finansującej może wynieść od 0 do 3%. Każdy kontrahent przed podjęciem współpracy musi zostać sprawdzony pod kątem przede wszystkim wypłacalności. Firmy faktoringowe nie są firmami windykacyjnymi, dlatego zależy im na bezpiecznych transakcjach.
- Prowizja (wysokość faktury) od 0,2% do 0,3%
- Odsetki od udzielonego finansowania, na tą kwotę ma wpływ WIBOR oraz długość czasu na jaki finansowanie zostało przyznane od 0 do 3%
Jak już wspomnieliśmy, nie są to wszystkie opłaty. Firmy faktoringowe pobierają prowizje również za aneksowanie umów, administrację, opiekuna, wystawianie faktur korygujących lub przyjęcie nowego płatnika. Może się wydawać, iż to bardzo dużo opłat, natomiast miesięcznie w zależności od wszystkich czynników koszty będą wahać się od około 70 złotych do 500 złotych.
Dla kogo jest faktoring odwrotny?
Faktoring odwrócony, faktoring zakupowy online przeznaczony jest dla firm, które istnieją na rynku minimum dwa lata. Dodatkowym i oczywistym wymogiem jest wypłacalność przedsiębiorcy, nie zaleganie z opłatami wobec podmiotów cywilno- prawnych, oraz dostawców. Dobra kondycja finansowa firmy to podstawa, jeżeli myślimy o skorzystaniu z faktoringu odwrotnego.
Jak rozliczyć tę formę faktoringu?
Opłaty, jakie zostają poniesione przez przedsiębiorcę w związku z korzystaniem z faktoringu odwrotnego, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i odliczone od podatku.
Faktoring zakupowy – Podsumowanie
Faktoring odwrócony ma służyć kontrahentom do tego, aby mogli szybko i bezproblemowo płacić swoim dostawcom za towar. Kiedy nadarzy się okazja zakupienia większej ilości danego asortymentu w bardzo przystępnej cenie, a niestety nie posiadamy w tym momencie odpowiedniej sumy pieniędzy, to faktoring zakupowy może się okazać idealnym rozwiązaniem. Z pewnością opłaty związane z tego rodzaju usługą są tym, co może budzić wątpliwości. Natomiast zawsze trzeba przekalkulować – co bardziej się opłaca dla naszej firmy. Poza tym warto wziąć pod uwagę wszelkie rabaty i upusty, jakie proponują dostawcy za przedterminowe płacenie za faktury. Może się zdarzyć, iż dzięki takim udogodnieniom uda się zaoszczędzić na prowizję dla firmy faktoringowej.