Gdzie założyć najlepsze konto osobiste?

konto w banku online

Na co należy zwrócić uwagę, zakładając konto osobiste w banku? Czym powinien charakteryzować się taki idealny rachunek bankowy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania powinieneś znaleźć w naszym materiale. Znajdziesz tutaj również najlepsze konta osobiste 2021!

Założenie rachunku bankowego w XXI wieku to niezbyt skomplikowany, a przede wszystkim mało czasochłonny proces. Bez większych przeszkód założenie rachunku bankowego możliwe jest całkowicie przez internet i bez wychodzenia z domu. Siedząc wygodnie we własnym domowym zakątku z laptopem czy smartfonem w ręce, jesteśmy w stanie założyć swoje własne konto osobiste. Wystarczy do tego celu wybrać jedynie odpowiedni bank.

W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?

Na to pytanie nie poznamy jednoznacznej odpowiedzi. Oferty rachunków osobistych bywają bardzo różne. Szukając konta osobistego, w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, jakie chcemy posiadać konto osobiste? Czy takie, które będzie kontem w pełni darmowym? A może takie, które będzie wiązało się ze stałymi opłatami miesięcznymi, ale w zamian będzie nam udostępniało szereg funkcji, z których będziemy korzystali na co dzień. Zanim przejdziemy do omówienia, na co powinniśmy zwrócić uwagę, zakładając konto osobiste, przedstawimy Wam nasze propozycje na to, gdzie założyć konto bankowe.

Najlepsze konto bankowe 2021

Czym charakteryzują się najlepsze konta bankowe? Wszystko tak naprawdę zależy od naszych preferencji oraz tego, czego oczekujemy w ramach prowadzonego konta osobistego. Każdy z nas ma inne potrzeby. Jedne osoby nie wyobrażają sobie konta bez darmowej wypłaty gotówki z bankomatu. Uwagę innych osób przykuje głównie możliwość wykonywania transakcji bezgotówkowych za pomocą karty.

Szukając najlepszego konta osobistego, na pewno warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które zebraliśmy poniżej. Szczególnie jeśli zależy nam na tym, by konto osobiste, które zamierzamy założyć, było kontem tanim w utrzymaniu. A więc by było to konto osobiste bez wysokich opłat za prowadzenie rachunku, bez drogich opłat za przelewy internetowe czy wysoką prowizją za wypłaty z bankomatu.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto osobiste?

Opłata miesięczna za prowadzenie rachunku. To bardzo ważna kwestia. Taka opłata za prowadzenie rachunku w skali miesiąca nie będzie duża, ponieważ może wynosić 6 czy 9 zł. W skali roku będą to już pieniądze, które moglibyśmy znacznie sensownie wykorzystać. Duże grono banków oferuje darmowe konto bankowe, a więc konto bankowe, w ramach którego nie będziemy musieli płacić stałej miesięcznej opłaty za prowadzenie. Banki jednak bardzo często pobierają w ramach takich kont dodatkowe opłaty np. za kartę płatniczą do konta czy wypłaty gotówkowe z bankomatu.

Drugą grupę darmowych kont osobistych, stanowią konta, które warunkowo są bezpłatne. Co kryje się pod tym pojęciem? Bank nie nalicza opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku osobistego, ale po spełnieniu określonego warunku. W przypadku uniknięcia opłat za prowadzenia konta, ten warunek zazwyczaj jest tylko jeden. Chodzi o zapewnieni określonych wpływów na konto osobiste np. w wysokości 2000 zł miesięcznie. Jeśli każdego miesiąca przez nasze konto będzie przepływała taka kwota, wówczas bank nie naliczy nam opłaty miesięcznej za prowadzenie. Jeśli jednak w którymś miesiącu nasze konto bankowe nie zostanie zasilone określoną w warunkach umowy sumą pieniędzy, wówczas bank naliczy standardową opłatę miesięczną za prowadzenie.

Jak założyć najlepsze darmowe konto bankowe?

Szukając taniego lub darmowego konta osobistego, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Opłata za prowadzenie rachunku osobistego to nie jedyna opłata, jaka może na nas czekać, jeśli planujemy otworzyć konto w banku. Są jeszcze opłaty dodatkowe, o których na pewno warto wiedzieć. Najlepsze konto w banku nie tylko pozwoli nam uniknąć opłaty za prowadzenie rachunku. Powinno ono zapewnić nam dostęp do wielu innych przydatnych i często wykorzystywanych funkcji, zachowując przy tym możliwie najniższe opłaty.

Idealne konto osobiste – na jakie opłaty bankowe zwrócić uwagę?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, opłata miesięczna za prowadzenie to nie jedyna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakładaniu konta w banku. Bardzo często banki pobierają opłatę miesięczną również za kartę płatniczą czy kartę debetową, którą otrzymujemy do konta. Takiej opłaty bardzo często można jednak uniknąć. Tutaj również może pojawić się określony warunek ze strony banku, dzięki któremu nie będziemy musieli płacić ze swojej kieszeni takiej opłaty. Wspomniany warunek najczęściej dotyczy wykonania określonych transakcji bezgotówkowych w skali miesiąca. Dla większości z nas taki warunek nie będzie stanowił najmniejszego problemu. Kto z nas bowiem nie płaci zbliżeniowo kartą za zakupy w sklepie, opłaca tankowanie na stacji paliw czy dokonuje transakcji elektronicznych z wykorzystaniem karty.

Jeśli przebrnęliśmy już etap opłat za prowadzenie rachunku czy opłat za kartę, warto wspomnieć o kolejnych kwestiach, dzięki którym będziemy mogli wyłonić najlepsze konto bankowe, spośród dostępnych opcji.

Konto bankowe bez opłat dodatkowych

Otwierając konto osobiste w banku, warto mieć na uwadze również opłaty dodatkowe, które bardzo często stosują banki. Czego mogą dotyczyć te opłaty? Najczęściej stosowane są one w przypadku takich operacji jak:

  • przelew zlecony w oddziale/placówce banku
  • wpłata gotówkowa w oddziale/placówce banku
  • przelew internetowy (większość banków oferuje go bezpłatnie)
  • przelew natychmiastowy
  • weryfikacja sms przelewu internetowego
  • wypłata gotówkowa z bankomatów spoza sieci
  • zlecenia stałe

Niektóre spośród wymienionych wyżej opłat dodatkowych można uniknąć. Z niektórych natomiast możemy w ogóle nie korzystać np. zlecenia stałe czy wypłata gotówki z bankomatów należących do sieci innych banków. W przypadku przelewów natychmiastowych u większości banków opłata za wykonanie takiego przelewu jest identyczna i wynosi 5 zł.

Podsumujmy – gdzie najlepiej założyć konto w banku?

Przede wszystkim powinniśmy znaleźć takie konto osobiste, które spełni wszystkie nasze oczekiwania. Jeśli nie mamy specjalnych oczekiwań wobec konta, a po prostu chcemy posiadać tanie w prowadzeniu konto osobiste. Wówczas warto zwrócić na to, by konto posiadało jak najmniej opłat za prowadzenie oraz opłat dodatkowych. Powinniśmy również zwrócić uwagę, których opłat jesteśmy w stanie bez większego problemu uniknąć, np. spełniając określone warunki banku, o których wspomnieliśmy wcześniej w naszym artykule.

Warto przeczytać
Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której działaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych na temat zobowiązań kredytowych klientów banków czy firm pożyczkowych.
Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

WIBOR co to jest i czego dokładnie dotyczy? To pytanie zadaje wielu klientów banków. Szczególnie ci, którzy są zainteresowani kredytami hipotecznymi lub jeśli już zaciągnęli tego typu zobowiązanie. Powodem jest to, że właśnie na ich sytuację WIBOR wpływa najbardziej.
Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego.
Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Już na początku XXI wieku zwykłe transakcje gotówkowe zaczęły być zastępowane nowością na rynku, a mianowicie kartami płatniczymi. Wtedy wydawało się, że już nic bardziej nowoczesnego nie da się wymyślić.
Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Pożyczanie pieniędzy w obecnych czasach jest znacznie mniej skomplikowane, niż było to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej, jeśli sięgamy po kredyt czy pożyczkę gotówkową.
Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Aplikacja blik to bardzo wygodne narzędzie nie tylko do szybkiego zapłacenia za zakupy i usługi w internecie, ale także do przelewu środków na telefon, zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym, wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie.