Kredyt na remont domu lub mieszkania

kredyt na remontPlanując remont mieszkania, a nie posiadając własnych środków na ten cel, możemy wesprzeć się kredytem lub pożyczką. Podobnie możemy zrobić, jeśli posiadamy część środków finansowych, jednak nie na tyle wystarczającą, by przeprowadzić taki remont. W takim przypadku warto zaciągnąć dodatkowy kredyt na remont domu lub mieszkania.

Jaki kredyt może okazać się najbardziej odpowiedni w celu przeprowadzenia remontu? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, jak dużego kredytu potrzebujemy.

Jaki kredyt na remont domu lub mieszkania?

Jeżeli nie planujemy gruntownego remontu, a więc nie potrzebujemy na ten cel zbyt dużej gotówki, wówczas warto zastanowić się nad możliwie najtańszym rozwiązaniem. Jeśli przykładowo koszt planowanego remontu mieszkania ma zamknąć się w kwocie 5000 czy 7000 zł, może warto wykorzystać do tego celu rozwiązania finansowe, które mamy w zasięgu ręki. Większość z nas posiada konto osobiste z debetem czy limitem odnawialnym. Takie rozwiązanie pozwala nam skorzystać z dodatkowych pieniędzy, kiedy tylko ich potrzebujemy. Dzięki temu nie musimy składać dodatkowych wniosków oraz zaświadczeń, aby uzyskać kredyt w banku. Wysokość debetu czy limitu w rachunku osobistego uzależniona jest najczęściej od zdolności kredytowej klienta banku.

W bardzo podobny sposób możemy skorzystać z dodatkowych środków finansowych, posiadając kartę kredytową. Takie karty bardzo często posiadają dosyć wysokie limity, więc mogą okazać się bardzo dobrym źródłem finansowania w przypadku remontowania mieszkania. To rozwiązanie posiada jeszcze jeden dodatkowy atut, którego nie zapewni nam ani debet, ani też limit odnawialny. Otóż każda karta kredytowa posiada tzw. okres bez odsetkowy. Wynosi on najczęściej od 54 do nawet 58 dni. Jeśli całe zadłużenie na karcie spłacimy w tym okresie, bank nie naliczy nam żadnych dodatkowych odsetek. Warto tę opcję wykorzystać robiąc zakupy materiałów budowlanych jak np. farby, kleje, płytki czy panele. Ta opcja nie obejmuje jednak wypłat gotówkowych z bankomatu, za które naliczana jest dodatkowa prowizja oraz odsetki.

Nawet jeśli nie zdążymy spłacić całości zadłużenia w okresie bez odsetkowym, koszt takich zakupów z wykorzystaniem karty kredytowej nie pociągnie ze sobą wysokich kosztów. Ponadto, karta kredytowa podobnie jak limit odnawialny w koncie, daje nam ten komfort, że spłatę możemy rozłożyć na dowolną ilość miesięcy.

Gruntowny remont mieszkania – kredyt czy pożyczka?

Mając jednak w planach gruntowny remont mieszkania i poszukując dodatkowych środków na ten cel, warto rozejrzeć się za dodatkowymi opcjami, z których moglibyśmy skorzystać. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem, z którego korzysta najwięcej osób decydujących się na remont, jest kredyt gotówkowy. Jest to kredyt udzielany na dowolny cel, dlatego formalności związane z uzyskaniem takiego kredytu nie są specjalnie skomplikowane. Bank w takiej sytuacji nie wymaga od nas dodatkowych dokumentów, faktur czy rachunków. Tutaj najważniejsza jest zdolność kredytowa klienta. Jeśli jest ona odpowiednia, bank udzieli nam szybkiego kredytu bez dodatkowych pytań i zbędnych formalności.

Kredyt gotówkowy na remont na pewno będzie dobrą opcją dla osób, którym zależy na czasie. W wielu przypadkach takie finansowanie może nam zostać udzielone w przeciągu od 24 do 48 godzin od momentu złożenia wniosku. Nie jest to jednak rozwiązanie najtańsze, tym bardziej, jeśli składamy wniosek o większy kredyt na remont, a więc np. 30 000 czy 50 000 zł.

Kredyt celowy – pożyczka na remont domu

W ofertach niektórych banków znajdziemy kredyt gotówkowy z konkretnym przeznaczeniem. Jest to tzw. kredyt celowy, który jest przeznaczony na zakup ściśle określonych produktów. Takim kredytem może być właśnie kredyt na remont mieszkania czy domu. Propozycje takich kredytów możemy znaleźć w ofertach takich banków jak PKO Bank Polski (dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni), Pekao, ING Bank Śląski, Bank Millenium czy Santander Bank Polska. Koszt takiego kredytu może być delikatnie niższy w porównaniu z kredytem gotówkowych, jednak konieczne w tym wypadku może okazać się przedstawienie dodatkowych dokumentów. Co niestety może przełożyć się na dłuższy czas oczekiwania na decyzję kredytową.

Kredyt hipoteczny na remont

Choć nie wszyscy o tym wiedza, w celu uzyskania dodatkowych pieniędzy na remont mieszkania czy domu, możemy zaciągnąć również kredyt hipoteczny. Jaka jest główna zaleta takiego rozwiązania? Będzie to zdecydowanie najtańsza możliwa opcja spośród przedstawionych dzisiaj ofert finansowych, które mogą nam posłużyć na cele remontowe. Koszty takiego kredytu mogą być nawet o połowę niższe niż w przypadku zaciągania tradycyjnego kredytu gotówkowego. To niewątpliwa zaleta, a jaka jest wada takiego rozwiązania? Niestety proces udzielenia takie kredytu jest znacznie dłuższy. O ile na tradycyjny kredyt poczekamy nie dłużej jak dzień czy kilka dni, to w przypadku kredytu hipotecznego na remont może to być nawet kilka tygodni.

Co bardzo ważne, kredyt hipoteczny na remont dostępny jest wyłącznie dla osób, które są właścicielami danej nieruchomości. A więc aby otrzymać takie finansowanie, musimy posiadać prawo własności mieszkania lub domu. Tylko w takim przypadku bank może nam udzielić takiego kredytu.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego na remont

Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego na remont musi być nieruchomość w postaci domu lub mieszkania. Dzięki temu, koszt takiego kredytu może być zdecydowanie niższy. W celu uzyskania takiego kredytu należy do banku dostarczyć komplet niezbędnych dokumentów dotyczących nieruchomości. Najczęściej jest to numer księgi wieczystej oraz dokument potwierdzający posiadanie praw do nieruchomości.

Decydując się na takie rozwiązanie jak kredyt hipoteczny na remont, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nieruchomość będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu. W sytuacji, jeśli kredytobiorca zaniechałby jego spłaty, wówczas bank ma możliwość przejęcia domu czy mieszkania, które stanowią zabezpieczenie. Jeżeli wybierzemy taką opcję, warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia kredytu, które uchroni nas w przypadku utraty pracy, nagłej choroby czy śmierci.

Jeśli jednak myślimy o kompleksowym remoncie domu czy mieszkania, którego koszt będzie dosyć wysoki, kredyt hipoteczny na remont wydaje się jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem. Tym, bardziej że bank może udzielić nam bardzo wysokich środków w ramach takiego kredytu, nawet do 80% wartości nieruchomości.

Bardzo podobnym produktem finansowym jak kredyt hipoteczny na remont jest również pożyczka hipoteczna na remont domu. Różnica polega na tym, że taka pożyczka może być udzielona na dowolny cel. Jednak podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego na remont, główne zabezpieczenie pożyczki na remont domu stanowi nieruchomość.

Co wybrać – podsumujmy

  • Karta Kredytowa lub limit w koncie – jeśli potrzebujemy niedużych pieniędzy na remont, które głównie posłużą nam na zakup potrzebnych materiałów i narzędzi (np. do 10 000 zł).
  • Kredyt gotówkowy na remont – jeżeli planujemy większy remont, którego kwota przekracza 10 000 zł oraz zależy nam na szybkim uzyskaniu finansowania.
  • Pożyczka lub Kredyt hipoteczny na remont – jeżeli planujemy duży remont domu lub mieszkania i zależy nam na możliwie najniższych kosztach finansowania.
Warto przeczytać
Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której działaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych na temat zobowiązań kredytowych klientów banków czy firm pożyczkowych.
Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

WIBOR co to jest i czego dokładnie dotyczy? To pytanie zadaje wielu klientów banków. Szczególnie ci, którzy są zainteresowani kredytami hipotecznymi lub jeśli już zaciągnęli tego typu zobowiązanie. Powodem jest to, że właśnie na ich sytuację WIBOR wpływa najbardziej.
Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego.
Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Już na początku XXI wieku zwykłe transakcje gotówkowe zaczęły być zastępowane nowością na rynku, a mianowicie kartami płatniczymi. Wtedy wydawało się, że już nic bardziej nowoczesnego nie da się wymyślić.
Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Pożyczanie pieniędzy w obecnych czasach jest znacznie mniej skomplikowane, niż było to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej, jeśli sięgamy po kredyt czy pożyczkę gotówkową.
Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Aplikacja blik to bardzo wygodne narzędzie nie tylko do szybkiego zapłacenia za zakupy i usługi w internecie, ale także do przelewu środków na telefon, zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym, wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie.