W Urzędzie Skarbowym możemy otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające zaległość podatkową w podatku dochodowym PIT lub CIT, podatku od towarów i usług: VAT oraz akcyzie. W jaki sposób możemy uzyskać takie zaświadczenie i do czego najczęściej jest nam ono potrzebne?
Taki dokument na pewno będzie Ci potrzebny, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i starasz się o uzyskanie kredytu w banku. Wymagane jest zarówno wtedy gdy składasz wniosek o kredyt dla firm, jak również, gdy starasz się uzyskać tradycyjny kredyt gotówkowy.
W jaki sposób najprościej uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu US? Możesz je otrzymać na 3 różne sposoby: przez internet, listownie lub bezpośrednio w urzędzie. Postaramy się przybliżyć każdą z wymienionych możliwości.
Wniosek US zaświadczenie o niezaleganiu
Jeżeli potrzebujesz z US zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, to otrzymasz takie zaświadczenie, pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku. Należy w nim wskazać, jakie informacje mają zostać potwierdzone w zaświadczeniu. Może to by informacja o braku zaległości w podatkach lub informacja o stanie ewentualnych zaległości.
W jaki sposób złożysz wniosek o zaświadczenie z US o niezaleganiu?
Masz 3 dostępne możliwości złożenia wniosku:
1) Wniosek składany drogą elektroniczną za pomocą platformy ePUAP
By skorzystać z opcji wysłania wniosku przez internet, będzie Ci potrzebny do tego celu profil zaufany lub podpis kwalifikowany. Zaświadczenie będziesz mógł uzyskać, przygotowując wniosek i wysyłając go do Urzędu przez stronę biznes.gov.pl. Do uzyskania takiego zaświadczenia niezbędne jest opłacenie opłaty skarbowej. Jeśli więc zależy nam na szybkim uzyskaniu zaświadczenia, warto najpierw zapłacić opłatę skarbową, a następnie przygotować plik z potwierdzeniem zapłaty i dołączyć go do wniosku.
2) Wniosek składany w placówce Urzędu Skarbowego
Wzór wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach możesz pobrać w placówce US lub za pośrednictwem internetu (pobierz wniosek). Wypełniony poprawnie wiosek możesz złożyć do Urzędu Skarbowego, właściwego dla twojego miejsca zamieszkania lub siedziby firmy.
Jeśli posiadasz w Polsce oddział, firmę z kapitałem zagranicznym lub osiągasz wielomilionowe przychody ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług (co najmniej 5 mln euro netto rocznie w przeliczeniu na złotówki) wówczas wniosek o zaświadczenie w niezaleganiu US powinieneś złożyć w jednym z wyspecjalizowanych urzędów skarbowych o zasięgu wojewódzkim.
Do składanego wniosku należy dołączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej. Może to być potwierdzenie przelewu, skan lub zdjęcie dowodu wniesienia opłaty wykonane smatrtfonem.
3) Wniosek składany listownie
Z wnioskiem o wydanie zaświadczenia można również wystąpić listownie, bez konieczności odwiedzania stacjonarnej placówki Urzędu. W tym wypadku również należy pamiętać o dołączeniu potwierdzenia wniesienia opłaty skarbowej.
Opłata za zaświadczenie o niezaleganiu US
W przeciwieństwie do zaświadczenia o niezaleganiu ZUS, który również jest dokumentem często wymaganym przez bank udzielający kredyty dla firm, do uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu US wymagana jest opłata skarbowa w wysokości 21 zł. Jest to opłata za wydanie jednego egzemplarza takiego zaświadczenia. Opłatę skarbową uiścić na konto urzędu miasta lub gminy, właściwego dla siedziby urzędu, w którym składamy wniosek o zaświadczenie. Numer konta znajdziemy je na stronach internetowych w/w instytucji.
Zwolnienie z opłaty skarbowej
Opłata skarbowa nie jest wymagana, jeśli potrzebujemy zaświadczeniach w sprawach dotyczących:
- alimentów
- opieki
- kurateli i przysposobienia
- ubezpieczenia społecznego
Jak długo czeka się na uzyskanie zaświadczenia z US?
Niezależnie od tego, czy wniosek o wydanie zaświadczenia złożymy w urzędzie, listownie czy przez internet, otrzymamy je w ciągu maksymalnie 7 dni.
Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/0094
Wyciąg z konta zamiast zaświadczenia o niezaleganiu US
Nie zawsze zaświadczenie z Urzędu Skarbowego jest wymagane do udzielenia kredytu. Alternatywną opcją jest przedstawienie wyciągu z konta firmowego, na którym znajduje się informacja o terminowo regulowanych podatkach do US. Taki wyciąg możemy pobrać samodzielnie, bez konieczności odwiedzania placówki banku. Wystarczy w tym celu zalogować się na konto firmowe przez internet i pobrać wyciąg z zakładki Historia konta.
Przeczytaj również: Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS – jak je uzyskać?