W jakim momencie zakładamy swoje pierwsze konto osobiste w banku? Przeważnie jest to ten moment, kiedy rozpoczynamy swoją pierwszą pracę. Aby jednak posiadać swoje własne konto osobiste, nie trzeba posiadać stałego zatrudnienia, czy nawet stałych dochodów.
Podstawowy warunek, jaki należy spełnić, aby założyć swoje własne konto osobiste to posiadanie ukończonych 18 lat i dowodu osobistego. Ważne jest również posiadanie polskiego obywatelstwa. Spełniając te kryteria, założymy konto osobiste niemal w dowolnym banku na terenie Polski. Zarówno jeśli będziemy chcieli to zrobić w placówce, czy zakładając rachunek bankowy przez internet i bez wychodzenia z domu.
Czy dochody są niezbędne do założenia konta osobistego?
Zakładając konto osobiste, bank nie weryfikuje tego, czy jesteśmy osobą zatrudnioną, oraz czy posiadamy jakieś dochody. W przypadku zakładania rachunku osobistego nie są to informacje specjalne ważne dla banku. Owszem, jeśli zakładamy wniosek o założenie rachunku w placówce, to pracownik najprawdopodobniej zapyta nas o zatrudnienie, czy o dochód. Głównie jednak w tym celu, aby przedstawić jak najlepiej dopasowaną ofertę. Coraz częściej można bowiem spotkać oferty kont osobistych, w przypadku których spełnienie określonych warunków umożliwia w pełni darmowe korzystanie z rachunku osobistego. Przykładowo dzięki stałym wpływom w wysokości 1000 zł miesięcznie możemy uzyskać darmowe prowadzenie rachunku. Natomiast w przypadku wykonania określonych transakcji bezgotówkowych za pomocą karty, bank gwarantuje nam brak opłat za kartę debetową.
Czy można założyć konto bankowe bez stałych wpływów?
Konto osobiste bez wymaganych stałych wpływów znajdziemy praktycznie w każdym banku. Istnieją jednak znaczące różnice pomiędzy ofertami kont osobistych w poszczególnych bankach. W niektórych sytuacjach, za samo prowadzenia konta bankowego bez stałych dochodów, możemy dość słono zapłacić. Istnieje grono banków, które posiadają dosyć wysokie koszty prowadzenia rachunku osobistego, gdzie opłata miesięczna sięga nawet kilkunastu złotych. A do tego dochodzi jeszcze opłata za kartę debetową, a w niektórych przypadkach opłaty za przelewy oraz wypłaty z bankomatu. W sytuacji, gdyby na konto wpływały stałe miesięczne wpływy, większości z tych opłat można byłoby po prostu uniknąć.
Szukając darmowe konto internetowe bez stałych dochodów, nadal można znaleźć oferty takich rachunków osobistych, które nie będą wiązały się z koniecznością poniesienia opłaty miesięcznej. W takim przypadku musimy się jednak nastawić na to, że bank może pobierać inne opłaty za operacje przeprowadzane w ramach konta osobistego. Najpewniej też, bank będzie pobierał od nas opłatę miesięczną za kartę płatniczą dołączoną do rachunku.
Zagłosowało 3 Zagłosowało 1 Zagłosowało 2 Zagłosowało 0 Zagłosowało 0 Zagłosowało 0 Zagłosowało 0 Zagłosowało 0
Darmowe konto bez wpływów i bez karty debetowej
Czy można założyć darmowe konto internetowe bez karty debetowej, a tym samym nie ponosić opłaty miesięcznej, która bardzo często się z nią wiąże?
Zakładając darmowe konto bankowe bez wpływów, nie mamy obowiązku zakładania do niego dodatkowej karty debetowej czy płatniczej. Musimy jednak zdawać sobie w tym przypadku sprawę z tego, że nie posiadając karty debetowej, nie będziemy mogli dokonywać płatności zbliżeniowych czy innych płatności za pomocą karty w placówkach stacjonarnych. Nadal jednak będziemy mieli możliwość wykonywania przelewów internetowych z konta czy dokonywania zakupów online z wykorzystaniem płatności PayU, dotpay czy Przelewy24.
Jeżeli jednak zdecydujemy się założyć internetowe konto bankowe bez karty debetowej, zwróćmy uwagę na to, czy wybierając taką opcję, bank nie naliczy nam jakiejś dodatkowej opłaty np. w postaci opłaty miesięcznej za korzystanie z rachunku osobistego.
Konto bankowe bez miesięcznych wpływów – w jakim banku?
Jedną z ciekawych propozycji pod tym kątem będzie zdecydowanie oferta mBanku, która już od przynajmniej kilkunastu lat pozostaje bezpłatna, przynajmniej pod kątem braku opłat za prowadzenie rachunku. Co więcej, zakładając darmowe konto internetowe bez stałych dochodów w mBanku, już w trakcie składania wniosku o założenie rachunku, możemy zrezygnować z założenia karty do konta. Dzięki temu unikniemy opłaty miesięcznej za kartę.
Zakładając podstawową wersję eKonta w mBanku, a więc bez karty debetowej, możemy cieszyć darmowym prowadzeniem rachunku oraz możliwością wykonywania bezpłatnych przelewów internetowych. Jest to więc niemal idealna opcja dla osób, które chcą założyć konto osobiste w banku, a nie posiadają stałych miesięcznych wpływów na rachunek.
Drugą ciekawą a przede wszystkim tanią propozycją jest konto w Nest Bank. W tym banku również możemy założyć darmowe konto bankowe bez stałych dochodów, a idealną propozycją pod tym kątem będzie Nest Konto. Jest to konto internetowe, które nie posiada opłaty miesięcznej za prowadzenie, a bank nie pobiera dodatkowej prowizji za przelewy internetowe. Co więcej, w ramach NestKonta nie tylko otrzymujemy kartę debetową Visa za 0 zł. Obsługa karty debetowej również nie wiąże się z opłatami miesięcznymi.
Ponadto bankowe konto internetowe w Nest Banku posiada jeszcze szereg innych, również darmowych udogodnień. Jak choćby wypłaty kartą lub blikiem z bankomatów Euronet na terenie całej Polski.
Jak długo internetowe konta bankowe pozostają bezpłatne?
Banki bardzo często kuszą klienta założeniem darmowego konta osobistego. Takie konto na początku faktycznie jest darmowe, bez opłat, nie kiedy nawet bez opłat miesięcznych za kartę debetową. Z czasem jednak regulamin świadczenia usługi ulega zmianie i zaczynają pojawiać się informacje o zmianach w cenniku. Nagle pojawia się dodatkowe prowizje za wypłaty gotówki w bankomatach innych banków, opłata miesięczna za kartę czy zlecenia stałe.
W przypadku banków tego rodzaju praktyki niestety zdarzają się dosyć często, poza kilkoma przypadkami, które pewnie można by policzyć na palcach jednej ręki. W pełni darmowe konta internetowe to najczęściej wabik na nowych klientów banku. Dlatego bardzo często po roku, czy po dwóch latach od momentu rozpoczęcia świadczenia umowy o prowadzenie rachunku, bank wprowadza dodatkowe opłaty w ramach konta. Przeważnie tego rodzaju dodatkowe opłaty wprowadzone są stopniowo. Najpierw pojawia się jedna dodatkowa opłata, dopiero po jakimś czasie druga. Są one wprowadzane w taki sposób, by klient nie zrezygnował od razu z prowadzonego rachunku.
Zmiana rachunku bankowego możliwa w każdej chwili
Jeżeli rachunek osobisty nie spełnia naszych oczekiwań lub posiada zbyt dużo dodatkowych opłat, wówczas mamy możliwość zamknięcia rachunku lub zmiany konta na inne. Nie jesteśmy zobowiązani umową, która by nam to uniemożliwiała. Oczywiście w takiej sytuacji, bank na pewno będzie próbował nas zachęcić korzystniejszą ofertą rachunku osobistego. Jeżeli jednak nadal nie będzie ona spełniała naszych oczekiwań, darmowe konto internetowe bez stałych dochodów możemy założyć w innym banku.