Rodzaje kredytów i pożyczek bankowych

jakie są rodzaje kredytów?Kredyty są obecne w życiu człowieka od setek lat i nic nie wskazuje na to, by mielibyśmy doczekać chwili, w której zaprzestaniemy pożyczania pieniędzy. Pożyczamy je na zakup mieszkania, czy samochodu. Potrzebujemy dodatkowych pieniędzy rozpoczynając prowadzenie własnej firmy, czy szukając kredytu na dowolny cel. W wielu różnych sytuacjach kredyt bankowy okazuje się niesamowicie pomocnym rozwiązaniem. Sięgając po kredyt w banku, warto w pierwszej kolejności poznać – jakie wyróżniamy rodzaje kredytów bankowych.

Kredyty bankowe możemy podzielić w zależności od rodzaju ich przeznaczenia oraz okresu spłaty. Wśród nich wyróżniamy takie, które otrzymamy przedstawiając jedynie zaświadczenie o dochodach (kredyt gotówkowy, karta kredytowa), oraz takie, w przypadku których wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie (pożyczki i kredyty hipoteczne).

Rodzaje kredytów bankowych

Wśród tych najbardziej popularnych kredytów bankowych możemy wyróżnić:

 • kredyty konsumpcyjne
 • kredyty odnawialne
 • kredyty konsolidacyjne
 • pożyczki i kredyty hipoteczne
 • kredyty samochodowe
 • kredyty inwestycyjne (firmowe)

Każdy z tych kredytów różni się celem przeznaczenia, kwotą kredytu oraz okresem spłaty. Tak naprawdę dopasowanie konkretnego rodzaju kredytu zależy od oczekiwań klienta. A więc czy potrzebuje on gotówki na dowolny cel, zamierza sfinansować zakup samochody czy jego głównym celem jest zakup mieszkania z rynku wtórnego, bądź też pierwotnego.

Kredyty konsumpcyjne (gotówkowe)

W dużym skrócie mówiąc, kredyt konsumpcyjny jest najbardziej popularnym i najczęściej udzielanym kredytem przez banki. Dlaczego? Ponieważ jest to kredyt na dowolny cel, który może zostać przeznaczony na dowolne wydatki. Możemy więc po niego sięgnąć, szukając dodatkowych pieniędzy na świąteczne wydatki. Również wtedy, gdy brakuje nam pieniędzy na opłacenie bieżących potrzeb, rachunków czy leków.

O tym, że przeznaczenie kredytów gotówkowych może być bardzo szerokie, niech świadczy kwota udzielanych kredytów. Bez większych przeszkód możemy uzyskać taki kredyt, gdy chcemy pożyczyć niedużą kwotę kredytu, a więc 2000 zł czy 5000 zł. Równie dobrze możemy jednak uzyskać kredyt gotówkowy w wysokości nawet 120 000 zł, o ile pozwala nam na to nasza zdolność kredytowa. Oczywiście musimy sobie zdawać przy tym sprawę z tego, że akurat w tym wypadku, istnieją znacznie korzystniejsze rozwiązania bankowe, które będą charakteryzować się niższym oprocentowaniem, co przełoży się na niższą ratę kredytu.

Kredyty gotówkowe wydają się więc idealnym rozwiązaniem, tym bardziej, jeśli nasze oczekiwania finansowe nie są zbyt wysokie. Jeśli naszym celem jest pożyczka gotówkowa w banku w wysokości do 15 czy nawet do 20 000 zł, to w wielu przypadkach mamy szansę ją uzyskać całkowicie przez internet. Istnieje całkiem szerokie grono banków, które udzielają kredyty online – dostępne w 100% bez wychodzenia z domu. Taki kredyt na dowolny cel możemy uzyskać nie tylko w prosty i łatwy sposób, siedząc wygodnie za ekranem laptopa czy smartfona. Składając wniosek o kredyt gotówkowy przez internet, mamy szansę go otrzymać w bardzo krótkim czasie. Niekiedy decyzja kredytowa podejmowana jest w ciągu kilkunastu najbliższych minut , a przelew gotówki realizowany jest w równie szybkim czasie.

Kredyt odnawialny w koncie osobistym

Poszukując korzystnych rozwiązań kredytowych, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ofertę kredytów odnawialnych. Wśród nich wyróżniamy kredyty odnawialne w rachunku osobistym oraz limit przyznawany w ramach karty kredytowej. Które rozwiązanie może okazać się bardziej przystępne? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie ma być przeznaczenie kredytu oraz w jak krótkim czasie zamierzamy spłacić zaciągnięte zadłużenie.

Limity odnawialne w rachunku idealnie sprawdzają się np. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Pozwalają uniknąć utraty płynności finansowej, ponieważ limit w rachunku zapewnia klientowi dostęp do dodatkowych środków finansowych o każdej porze dnia i nocy. Atutem tego rozwiązania jest również to, że z udostępnionych przez bank pieniędzy możemy korzystać na wiele różnych sposobów. Możemy realizować przelewy internetowe, możemy pieniądze wypłacać gotówkowo w placówce czy w bankomacie. Dodatkowe odsetki płacimy jedynie wtedy, gdy posiadamy ujemne saldo na koncie. Warto przy tym poznać największy minus tego rozwiązania, jakim jest nie wątpliwie opłata roczna za uruchomienie i odnowienie limitu. Jest to najczęściej koszt w wysokości 1% od wysokości przyznanego limitu (opłata pobierana raz na 12 miesięcy).

Limit w karcie kredytowej

W przeciwieństwie do kredytu odnawialnego w koncie, karta kredytowa może cechować się znacznie mniejszymi kosztami. Niestety w jej przypadku wypłaty gotówkowe praktycznie nie wchodzą w grę. Owszem, możemy z nich korzystać np. wypłacając gotówkę z bankomatu, ale tego rodzaju operacje mogą się okazać dosyć kosztowne ze względu na wysokie odsetki i dodatkową prowizję banku. Bez większych przeszkód powinniśmy znaleźć oferty kart kredytowych, które nie będą wiązały się z naliczeniem opłaty miesięcznej czy rocznej. Pod warunkiem, że będziemy aktywnie korzystali z karty kredytowej, dokonując transakcji bezgotówkowych i terminowo opłacając minimalną kwotę zadłużenia w danym cyklu rozliczeniowym.

W jakich przypadkach najlepiej sprawdzają się karty kredytowe? Jeśli naszym głównym celem są zakupy z wykorzystaniem karty – w placówkach handlowych, sklepach stacjonarnych czy w internecie. Płatność karta kredytową może odbywać się przez terminal, jak również w formie zbliżeniowej. Pod poniższym linkiem znajdziecie najlepsze karty kredytowe dostępne za pośrednictwem krajowych banków. Większość z nich dostępna jest przez internet i bez odwiedzania stacjonarnych placówek bankowych.

Kredyty konsolidacyjne

Kiedy najczęściej sięgamy po kredyty konsolidacyjne? Wówczas gdy nasze zobowiązania bankowe takie jak kredyty, pożyczki czy zadłużenie na karcie kredytowej przybierają zbyt dużą postać. Kredyt konsolidacyjny jest lekarstwem w sytuacji, gdy nie radzimy sobie z terminową spłatą wszystkich rat miesięcznych, które mamy co miesiąc do opłacenia. Pozwala on połączyć wszystkie zobowiązania bankowe w jedną całość, dzięki czemu łączna wysokość obciążeń w skali miesiąca może ulec znacznemu zmniejszeniu. Dzięki konsolidacji kredytów mamy możliwość płacenia jednej raty miesięcznej, a nie kilku różnych rat kredytów.

Pożyczki i kredyty hipoteczne

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny – wydawać by się mogło, że to jeden i ten sam kredyt, ale jednak różnica tkwi w szczegółach.

Kredyt hipoteczny to kredyt udzielany z myślą o zakupie mieszkania (z rynku wtórnego lub pierwotnego), budowie domu czy działki budowlanej. Jest to więc kredyt celowy, z przeznaczeniem na konkretny cel. Aby uzyskać kredyt mieszkaniowy, konieczne jest posiadanie określonego wkładu własnego w wysokości minimum 10% wartości nieruchomości.

Natomiast pożyczka hipoteczna to pożyczka udzielana pod zastaw nieruchomości. Otrzymujemy w ten sposób pieniądze, które możemy przeznaczyć na dowolny cel. Jest to idealna opcja dla osób, które potrzebują wysokiej kwoty kredytu, a jednocześnie chcą uzyskać niższe koszty niż w przypadku np. wysokiego kredytu gotówkowego. W tym przypadku wysokość odsetek i prowizji może być znacznie niższa, dzięki ustanowieniu zabezpieczenia na nieruchomości.

Kredyty samochodowe

Kredyt samochodowy to podobnie jak kredyt hipoteczny kredyt celowy, którego głównym przeznaczeniem w tym wypadku będzie zakup samochodu. Najczęściej w tym wypadku finansowany jest zakup nowych samochodów, ale równie dobrze może to być również auto używane. W zależności od banku, wiek takiego samochodu nie może przekraczać najczęściej od 8 do maksymalnie 10 lat. Kredyt samochodowy może się również okazać pomocny, gdy np. dysponujemy częścią gotówki, a dodatkowe pieniądze na zakup samochodu chcielibyśmy pożyczyć od banku.

Kredyty inwestycyjne (firmowe)

Odrębnym rodzajem kredytów są kredyty firmowe, które są dostępne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Atutem takiego rozwiązania jest m.in. możliwość wliczenia w koszty prowadzonej działalności, odsetek od takiego kredytu. Kredyt firmowy może być dodatkowym wsparciem finansowym zarówno w przypadku finansowania bieżących wydatków firmowych, jak również w przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowych inwestycji w przedsiębiorstwie.

Wśród kredytów firmowych możemy wyróżnić wiele różnych form finansowania. Wśród najbardziej popularnych kredytów firmowych warto wymienić:

 • kredyty na start dla nowych firm
 • kredyty gotówkowe
 • kredyty inwestycyjne
 • kredyty obrotowe
 • linie kredytowe w rachunku firmowym
Warto przeczytać
Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której działaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych na temat zobowiązań kredytowych klientów banków czy firm pożyczkowych.
Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

WIBOR co to jest i czego dokładnie dotyczy? To pytanie zadaje wielu klientów banków. Szczególnie ci, którzy są zainteresowani kredytami hipotecznymi lub jeśli już zaciągnęli tego typu zobowiązanie. Powodem jest to, że właśnie na ich sytuację WIBOR wpływa najbardziej.
Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego.
Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Już na początku XXI wieku zwykłe transakcje gotówkowe zaczęły być zastępowane nowością na rynku, a mianowicie kartami płatniczymi. Wtedy wydawało się, że już nic bardziej nowoczesnego nie da się wymyślić.
Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Pożyczanie pieniędzy w obecnych czasach jest znacznie mniej skomplikowane, niż było to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej, jeśli sięgamy po kredyt czy pożyczkę gotówkową.
Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Aplikacja blik to bardzo wygodne narzędzie nie tylko do szybkiego zapłacenia za zakupy i usługi w internecie, ale także do przelewu środków na telefon, zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym, wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie.