- W jaki sposób zastrzec dowód osobisty?
- Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego przez internet
- Zastrzeżenie dowodu osobistego w urzędzie
- Czy można zastrzec dowód osobisty w banku?
- Czy możliwe jest zastrzeżenie dowodu osobistego przez telefon?
- Zastrzeżenie dowodu tożsamości na policji – czy jest konieczne?
- Zgubiony dowód zagranicą
- Co daje zastrzeżenie dowodu osobistego?
- Zawieszenie e-dowodu osobistego
- Jak anulować zastrzeżony dowód osobisty?
Zgubiony portfel czy dowód osobisty to niezbyt przyjemna sytuacja. W pierwszej kolejności zaczynamy przeszukiwać wszystkie możliwe lokalizacje, w których mogliśmy zgubić nasz dowód w ciągu ostatnich kilku godzin. Jeśli jednak poszukiwania nie przynoszą odpowiednich rezultatów, zastanawiamy się co robić dalej? Kontynuować poszukiwania, czy czym prędzej zgłosić zagubienie dowodu osobistego?
Musimy wiedzieć, że zgubienie dowodu osobistego, może rodzić za sobą wiele konsekwencji. Jeśli nasz dowód trafi w ręce uczciwej osoby, mamy szansę, że szybko odzyskamy swój dowód. Co, jednak jeśli trafi on w nie powołane ręce? Pamiętajmy o tym, że niekiedy to okazja czyni złodzieja. Osoba, w której ręce wpadnie nasz dowód osobisty, może próbować wyłudzić kredyt w banku, bądź też wypożyczyć samochód posługując się do tego celu naszymi danymi. Dlatego w sytuacji, gdy zgubimy dowód osobisty, istotną rolę odgrywa tutaj czas.
W jaki sposób zastrzec dowód osobisty?
Zgubiony dowód osobisty to nie koniec świata. Musimy pamiętać, że w obecnych czasach, samo zgłoszenie zagubienia dowodu osobistego może być równie łatwe, co cofnięcie takiego zgłoszenia. Jeśli mamy dostęp do internetu, który posiadamy np. w naszym telefonie, to w bardzo szybkim czasie mamy szansę zastrzec dowód osobisty. Zdecydowanie nie powinniśmy zwlekać z tą czynnością do ostatniej chwili. Gdzie zgłosić zgubienie dowodu?
Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego przez internet
Najprostszą i najkrótszą drogą do zgłoszenia zagubionego dowodu osobistego jest oczywiście internet. Tutaj jednak ważną kwestią jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP. Zgubiony dowód możemy również zastrzec, posiadając certyfikat kwalifikowany lub aplikację e-dowód.
Jak dokonać zastrzeżenie dowodu osobistego online? Pierwszym krokiem jest wejście na stronę ePUAP i zalogowanie się do systemu np. przez profil zaufany. Po poprawnym zalogowaniu powinniśmy przejść do zakładki Sprawy Obywatelskie > Dokumenty tożsamości > Zgłoszenie utraty lub uszkodzenie dowodu osobistego. Na kolejnej stronie powinniśmy przejść do zakładki „Załatw sprawę”.
Po podpisaniu wniosku drogą elektroniczną zostaniemy przeniesieni na stronę pz.gov.pl. Chwilę później na skrzynkę mailową powinniśmy otrzymać potwierdzenie naszego zgłoszenia. W przypadku, jeśli zgłosiliśmy uszkodzenie dowodu osobistego, powinniśmy dodatkowo dostarczyć dowód do Urzędu Miasta lub Gminy, lub wysłać go pocztą. Usługa zastrzeżenia dowodu osobistego przez internet jest usługą w pełni bezpłatną.
Zastrzeżenie dowodu osobistego w urzędzie
Jeżeli dokonaliśmy zastrzeżenie dowodu osobistego przez internet, to dodatkowe zgłoszenie w urzędzie nie będzie już konieczne. Jeżeli chcemy zgłosić zagubienie dokumentu tożsamości w ten sposób, powinniśmy wypełnić formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego, a następnie złożyć go w dowolnym Urzędzie Miasta lub Gminy.
Czy można zastrzec dowód osobisty w banku?
Utracony dokument tożsamości mogą zastrzec w banku nie tylko te osoby, które posiadają rachunek bankowy, ale również wszystkie osoby, które nie korzystają na co dzień z usług bankowych. Zastrzeżenie dowodu osobistego przyjmują praktycznie wszystkie placówki bankowe działające na terenie Polski, zrzeszone w systemie Dokumenty zastrzeżone.
Dokonując zgłoszenia zagubionego dowodu osobistego w jednej z placówek bankowych, dane automatycznie zostają przekazane do Centralnej Bazy Danych systemu Dokumenty Zastrzeżone. Następnie informacja ta pojawia się w systemach wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ. W ten sposób możemy ochronić się zarówno przed wyłudzeniem kredytu, jak również przed kradzieżą przedmiotów z odroczonym terminem płatności.
Czy możliwe jest zastrzeżenie dowodu osobistego przez telefon?
Ta metoda dostępna jest wyłącznie dla klientów niektórych banków. Przyjmują one zastrzeżenia dokumentu drogą telefoniczną pod numerem +48 828 828 828. Opcja ta jest dostępna po pozytywnym przejściu zdalnej weryfikacji tożsamości.
Zastrzeżenie dowodu tożsamości na policji – czy jest konieczne?
Jeżeli dowód osobisty nie został nam skradziony, nie ma żadnych przesłanek ku temu, by dokonywać zastrzeżenia dowodu osobistego na Policji.
Zgubiony dowód zagranicą
Z sytuacją zagubionego dowodu osobistego możemy mieć również do czynienia zagranicą. Co wówczas możemy zrobić? W takiej sytuacji również możemy skorzystać z zastrzeżenia dokumentu tożsamości przez internet (profil zaufany lub e-dowód) lub zgłosić utratę dowodu w konsulacie.
W przypadku zgłoszenia zagubienia w konsulacie sprawa zostanie przekazana do Urzędu Miasta lub Gminy, który wydał dowód osobisty. Dokonując takiego zgłoszenia, powinniśmy otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego.
Co daje zastrzeżenie dowodu osobistego?
Zgubiony dowód osobisty może zostać wykorzystany na wiele różnych sposobów:
- wyłudzenie kredytu bankowego
- wyłudzenie pożyczki przez internet lub chwilówki
- kradzież przedmiotów zakupionych z odroczonym terminem płatności
- najem samochodu w wypożyczalni samochodowej
- zawieranie umów najmu w celu kradzieży wyposażenia
Jeśli więc nie dokonamy blokady dowodu osobistego w odpowiednim czasie, możemy stać się ofiarą, której dane zostaną wykorzystane na wiele różnych sposobów.
Zawieszenie e-dowodu osobistego
Jeżeli jesteśmy posiadaczem nowej wersji dowodu osobistego, czyli dowodu z warstwą elektroniczną wydanego po 4 marca 2019 roku, to możemy skorzystać z jego zawieszenia na okres do 14 dni. Jeśli jesteśmy pewni tego, że z własnej winy zapodzialiśmy dowód osobisty i posiadamy niemal 100% pewność, że odnajdziemy go w najbliższym czasie, to warto z tej opcji skorzystać. Maksymalny czas zawieszenia to 14 dni, a jeśli w tym czasie nasz e-dowód się odnajdzie, w dowolnej chwili możemy wycofać zawieszenie dowodu osobistego.
Zawieszenie e-dowodu możemy przeprowadzić całkowicie przez internet, jeśli posiadamy aktywny profil zaufany.
Jak anulować zastrzeżony dowód osobisty?
Jeśli dokonaliśmy zastrzeżenia dowodu osobistego, czy to przez internet, przez bank bądź też urząd, to czy odblokowanie zastrzeżonego dowodu jest możliwe?
Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, gdzie dokonaliśmy blokady. Jeśli zastrzeżenie zrobiliśmy urzędowo, a więc przez internet czy bezpośrednio w Urzędzie Miasta lub Gminy, to takiego zastrzeżenia w wielu przypadkach nie da się już cofnąć. W tym wypadku konieczne będzie wyrobienie nowego dowodu osobistego. Jeśli jednak zastrzegliśmy dowód w banku przez system Dokumenty Zastrzeżone, to cofnięcie takiego zastrzeżenia jest jak najbardziej możliwe. Wówczas możemy tego dokonać w tej samej placówce bankowej, w której dokonywaliśmy zgłoszenia zagubienia dokumentu.