Jaki bank wybrać – do założenia konta osobistego

jaki bank wybrać?Szukasz dla siebie odpowiedniego banku, do założenia rachunku osobistego. Na co powinieneś zwrócić uwagę oraz czym powinieneś się kierować? Jest szereg ważnych kwestii, które powinieneś wziąć pod uwagę, zakładając konto osobiste w banku.

Jaki bank najlepiej wybrać, decydując się na założenie rachunku osobistego? Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na tak postawione pytanie. Każdy bank jest inny, każdy posiada inną ofertę na konto osobiste. Dlatego też przymierzając się do takiego kroku, jakim jest założenie konta osobistego, warto samodzielnie zastanowić się, jakiego konta bankowego potrzebujemy. Czy chcemy, aby było to w pełni darmowe konto osobiste, czy rachunek posiadający dodatkowe udogodnienia.

Jaki bank wybrać na konto osobiste?

W pierwszej kolejności powinieneś sprecyzować, czego oczekujesz od rachunku bankowego. Większość osób, które przymierzają się do jego założenia, chce by takie konto, wiązało się z jak najmniejszą liczbą stałych miesięcznych czy rocznych opłat. W skrócie mówiąc – szukają konta, które będzie tanie w prowadzeniu. Może to być konto bez opłat miesięcznych za prowadzenie, bez prowizji za przelewy czy opłaty miesięcznej za kartę debetową dołączoną do rachunku. W jaki sposób możemy znaleźć takie konto bankowe?

Szukając konta bankowego, które będzie tanie w utrzymaniu, warto analizować poszczególne oferty rachunków osobistych, według konkretnych kryteriów. Na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając najlepszy bank do założenia konta osobistego?

  • Wysokość opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku
  • Wysokość opłaty miesięcznej za kartę debetową do konta
  • Prowizję za wypłatę gotówki z bankomatów
  • Prowizję za wypłatę gotówki w oddziale banku
  • Opłaty za przelewy internetowe

To podstawowe kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając bank do założenia rachunku osobistego. Jest jednak jeszcze jedna ważna rzecz, o której warto w tym miejscu wspomnieć.

Warunkowe i bezwarunkowe prowadzenie rachunku

Coraz częściej stosowaną praktyką ze strony banków jest stosowanie warunkowego prowadzenia konta osobistego. Co to konkretnie oznacza?

Jak uniknąć opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku?

Większość banków posiada stałą miesięczną opłatę za prowadzenie konta. W zależności od banku i w zależności od oferty, z której zdecydujemy się skorzystać może to być opłata w wysokości od 5-6 zł, do nawet kilkunastu złotych miesięcznie. Możesz jej jednak uniknąć, w zamian za spełnienie określonych warunków, które postawi Ci bank. Najczęściej tym podstawowym warunkiem banku, który będziemy musieli spełnić, jest zapewnienie określonych wpływów na rachunek bankowy. Wysokość kwoty, jaka będzie musiała zasilić nasze konto, uzależniona jest zarówno od banku, jak i od konkretnej oferty konta osobistego. Bez większych przeszkód powinniśmy jednak znaleźć takie oferty kont osobistych, gdzie ta wymagana kwota wpływów w skali miesiąca to nie więcej jak 500 zł.

Drugą najczęściej pobieraną opłatą w ramach konta osobistego jest opłata miesięczna za kartę płatniczą. Czy tej opłaty również możemy uniknąć, podobnie jak w przypadku opłaty za prowadzenie rachunku? U większości banków będzie to jak najbardziej możliwe. Jaki warunek należy wówczas spełnić?

Jak uniknąć opłaty miesięcznej za kartę debetową/płatniczą?

Opłata miesięczna za kartę debetową czy płatniczą dołączoną do konta, również nie jest mała i najczęściej banki pobierają od 6 do 8 zł miesięcznie w ramach takiej opłaty. Aby uniknąć takiej opłaty, również będzie konieczne spełnienie określonego warunku. Jest on na szczęście już mniej złożony, jak uniknięcie opłaty za prowadzenie rachunku. W tym wypadku wystarczy najczęściej wykonanie kilku transakcji bezgotówkowych za pomocą karty. Może to być więc zarówno płatność kartą w sklepie stacjonarnym czy płatność za zakupy internecie, którą zrealizujemy za pomocą karty. Bardzo często sama wysokość wykonanych transakcji nie odgrywa tutaj większej roli, a liczy się po prostu sama ilość. W zależności od banku i oferty może to być od 2 do 5 transakcji wykonanych kartą w skali 1 miesiąca.

Co w przypadku gdy bank podnosi opłaty za prowadzenie konta?

Nie trudno znaleźć nową ofertę konta osobistego, które będzie charakteryzowała się praktycznie zerowymi opłatami. Jest to szczególnie dobra opcja dla osób które nie posiadają stałych dochodów. Bardzo często jednak, po upłynięciu określonego czasu banki decydują się na włączanie dodatkowych opłat, których wcześniej nie mieliśmy w ramach prowadzonego rachunku. A więc jeśli nasze konto początkowo nie posiada opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku, ani też opłaty miesięcznej za kartę, to niestety nie oznacza to, że takie opłaty nie pojawią się w późniejszym czasie. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Istnieją w takiej sytuacji praktycznie dwie opcje. Pierwsza z nich to wspomniane wcześniej uniknięcie opłat za spełnienie określonych warunków banku. Jeżeli co miesiąc będziemy spełniać te warunki, bank nie naliczy nam opłaty ani za prowadzenie konta, ani też za kartę debetową dołączoną do konta. Może jednak zdarzyć się tak, że bank nie zaproponuje nam żadnych warunków, dzięki którym moglibyśmy uniknąć wspomnianych wyżej opłat miesięcznych. Co w takiej sytuacji?

Wtedy możemy rozważyć drugą opcję. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z aktualnych warunków prowadzenia konta osobistego, poprośmy bank o przedstawienie nowej, korzystniejszej oferty korzystania z konta. Jeżeli jednak nowa propozycja banku nie będzie spełniała naszych oczekiwań, możemy po prostu zamknąć dotychczas prowadzone konto osobiste. Pamiętajmy, że możemy to zrobić w dowolnej chwili. Konto osobiste to nie roczny abonament, którego musimy się trzymać. W każdej chwili możemy wybrać bank, który posiada atrakcyjną (naszym zdaniem) ofertę konta osobistego. W dzisiejszych czasach znalezienie konta, jak i samo założenie rachunku bankowego przez internet to bardzo uproszczony proces. Warto więc to wykorzystać, wybierając bank do założenia konta osobistego, z którego będziemy w pełni zadowoleni.

Warto przeczytać
Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której działaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych na temat zobowiązań kredytowych klientów banków czy firm pożyczkowych.
Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

WIBOR co to jest i czego dokładnie dotyczy? To pytanie zadaje wielu klientów banków. Szczególnie ci, którzy są zainteresowani kredytami hipotecznymi lub jeśli już zaciągnęli tego typu zobowiązanie. Powodem jest to, że właśnie na ich sytuację WIBOR wpływa najbardziej.
Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego.
Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Już na początku XXI wieku zwykłe transakcje gotówkowe zaczęły być zastępowane nowością na rynku, a mianowicie kartami płatniczymi. Wtedy wydawało się, że już nic bardziej nowoczesnego nie da się wymyślić.
Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Pożyczanie pieniędzy w obecnych czasach jest znacznie mniej skomplikowane, niż było to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej, jeśli sięgamy po kredyt czy pożyczkę gotówkową.
Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Aplikacja blik to bardzo wygodne narzędzie nie tylko do szybkiego zapłacenia za zakupy i usługi w internecie, ale także do przelewu środków na telefon, zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym, wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie.