Kredyt z poręczycielem – na jakich zasadach może zostać udzielony

 1. Kim jest poręczyciel kredytu, inaczej żyrant pożyczki?
 2. Kto może zostać żyrantem pożyczki?
 3. Idealny kandydat na poręczyciela kredytu
 4. Kredyt z żyrantem – jak starać się o uzyskanie takiego kredytu?
 5. W jakiej sytuacji kredyt gotówkowy z poręczycielem może być dobrym rozwiązaniem?
 6. Kredyt bez BIK z poręczycielem
 7. Czy można uzyskać kredyt z poręczycielem online?

żyrant do kredytuNie w każdej sytuacji udzielenie kredytu przez bank jest możliwe. Wbrew pozorom sytuacje odrzuconych wniosków o kredyt w banku zdarzają się dość często, a powody tego są bardzo różne. Jeśli jednak wniosek o kredyt został odrzucony z powodu niskiej zdolności kredytowej lub z powodu zbyt niskiego wieku kredytobiorcy, wówczas możemy starać się o kredyt z poręczycielem.

Dosyć często może dochodzić do sytuacji, w których bank odrzuca wniosek o kredyt. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy kredytobiorca nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej. A więc w oczach banku, nie dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, które umożliwiłyby mu spłatę kredytu w takiej wysokości, o którą na daną chwilę się stara. Bardzo podobna sytuacja może mieć również miejsce, gdy wniosek o kredyt składa osoba młoda, posiadająca 18 czy 19 lat i niemająca za sobą żadnej historii kredytowej, a więc wcześniej nie brała nic na kredyt. W większości przypadków bank nie udzieli takiej osobie kredytu. Istnieje bowiem potencjalne ryzyko, że osoba ta może mieć problem z terminową spłatą rat pożyczki. Jednak w jednym, jak i drugim przypadku alternatywną opcją może okazać się kredyt z żyrantem.

Kim jest poręczyciel kredytu, inaczej żyrant pożyczki?

Żyrant do kredytu pełni bardzo podobną funkcję jak wcześniej opisywany już przez nas gwarant pożyczki. Osoba ta jest dodatkowym zabezpieczeniem dla banku, w razie sytuacji, gdyby główny kredytobiorca z pewnych powodów zaprzestał spłaty kredytu. Wówczas to na żyranta pożyczki spada obowiązek dokonywania spłaty raty miesięcznej kredytu.

Kto może zostać żyrantem pożyczki?

Banki nie mają sprecyzowanych wymagań względem osoby, które będzie pełniła funkcję żyranta czy poręczyciela pożyczki. Najważniejsze, aby osoba taka posiadała odpowiednio dobrą zdolność kredytową, a więc wynagrodzenie takiej osoby bez większych przeszkód mogłoby pokryć spłatę rat miesięcznych kredytu.

Żyrantem pożyczki może zostać praktycznie każda osoba z naszego najbliższego otoczenia. Nie tylko najbliżsi krewni (rodzice, rodzeństwo), ale również osoby z nami niespokrewnione. Ważne, by osoba lub osoby, które zostaną poręczycielami kredytu miały świadomość obowiązków, jakie będą na nich ciążyły. Jeśli bank zauważy, że raty kredytu nie są spłacane terminowo przez kredytobiorcę, wówczas zażąda ich uregulowania przez poręczyciela, o czym zostanie on poinformowany. Niekiedy więc żyrowanie kredytu może okazać się dosyć ryzykowne, szczególnie gdy przedmiotem kredytu jest wysoka kwota z długim okresem spłaty. Jako żyrant pożyczki mamy jednak prawo dostępu do informacji na temat tego, jak przebiega spłata kredytu oraz czy kredytobiorca reguluje spłatę rat według ustalonego harmonogramu.

Podsumowując, idealnym kandydatem na poręczyciela kredytu będzie osoba która:

 • Posiada stale zatrudnienie przynajmniej od 12 miesięcy i posiada dochód umożliwiający spłatę rat kredytu, w sytuacji, gdyby kredytobiorca zaniechał ich spłaty.
 • Posiada pozytywną historię kredytową w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a więc jest to osoba, która wcześniej posiadała już zobowiązania kredytowe w postaci np. kredytu gotówkowego, kredytu ratalnego czy debetu bankowego i terminowo spłacała swoje zobowiązania.
 • Nie posiada opóźnień w spłacie innych zobowiązań, które mogłyby zostać zarejestrowane w bazach dłużników takich jak Krajowy Rejestr Długów (KRD) czy BIG Infomonitor.

Kredyt z żyrantem – jak starać się o uzyskanie takiego kredytu?

Aby uzyskać kredyt gotówkowy z poręczycielem lub żyrantem, konieczne jest sprawdzenie w pierwszej kolejności, czy bank, który wcześniej odrzucił nam wniosek o kredyt, może udzielić nam kredytu w taki sposób, a więc poprzez dodatkowych poręczycieli kredytu. Jeżeli odpowiedź banku będzie pozytywna, będziemy musieli na własną rękę znaleźć osobę lub osoby (niekiedy wymaganych jest 2 poręczycieli) do żyrowania kredytu. W przypadku odmownej decyzji możemy spróbować uzyskać taki kredyt z żyrantem w innym banku.

W każdym bądź razie, dalsze formalności wyglądają bardzo podobnie, jak w przypadku wnioskowania o tradycyjny kredyt w banku, z tą różnicą, że w trakcie podpisywania u mowy o kredyt konieczne jest fizyczne stawiennictwo żyrantów, w celu podpisania umowy kredytowej. Niezbędne jest również dostarczenie odpowiednich dokumentów w postaci np. zaświadczeń o dochodach, zarówno samego kredytobiorcy, jak również żyrantów pożyczki.

W jakiej sytuacji kredyt gotówkowy z poręczycielem może być dobrym rozwiązaniem?

Kredyt z żyrantem lub poręczycielem będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie otrzymały kredytu z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej, a więc jeśli przykładowo:

 • Wnioskujemy o duży kredyt, a wg oceny banku nie mamy odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, by go uzyskać. A więc posiadamy zbyt niskie wynagrodzenie lub szereg innych obciążeń finansowych, które obniżają nam zdolność kredytową. Wówczas dodatkowy żyrant do kredytu, może wpłynąć na zwiększenie wspomnianej zdolności kredytowej.
 • Wnioskujemy o nie duży kredyt, jednak posiadamy zbyt niskie wynagrodzenie, a więc pracując na połowę etatu, będąc na emeryturze lub rencie.

W obu tych przypadkach, szanse na to, aby uzyskać kredyt z poręczycielem, są dużo większe. Najistotniejszym problemem może się jednak okazać znalezienie osób, które zechcą nam pomóc w uzyskaniu kredytu dodatkowym z poręczycielem. Tym bardziej, jeśli pojawiają się ewentualne wątpliwości co terminowego opłacania zadłużenia przez kredytobiorcę.

Kredyt bez BIK z poręczycielem

Duże grono osób, którym bank nie udzielił kredytu, ma problem z jego uzyskaniem nie tylko z powodu zbyt niskiej zdolności, ale również z powodu negatywnej historii kredytowej w bazach BIK. Jest ona następstwem nieterminowego opłacania rat kredytowych. Szczególnie jeśli kredytobiorca w rażący sposób zwlekał z opłaceniem ich w ustalonym terminie, a opóźnienia w spłacie wynosiły 30, czy nawet 60 dni.

W przypadku negatywnej historii kredytowej w BIK nie otrzymamy jakiejkolwiek formy kredytowania w banku. Dotyczy to również kredytów z poręczycielem. Każdy bank podejmując decyzję o udzieleniu kredytu, weryfikuje historię kredytową klienta za pośrednictwem bazy BIK. Na tej podstawie może stwierdzić, czy klient wnioskujący o kredyt jest osobą wiarygodną finansowo. Jeżeli klient posiada zbyt niską ocenę punktową w bazie BIK, z dużym prawdopodobieństwem jego wniosek o kredyt zostanie odrzucony.

Jedyną alternatywą w takiej sytuacji może okazać się pożyczka z gwarantem. Jest to pozabankowy odpowiednik pożyczki z poręczycielem. Niestety na chwilę obecną, istnieje bardzo wąskie grono firm pożyczkowych, które udzielają takiego finansowania. Niemniej jednak ta opcja umożliwia uzyskanie finansowania w różnych trudnych i skomplikowanych sytuacjach finansowych. Zarówno w przypadku posiadania negatywnej historii kredytowej w BIK, czy zajęcia komorniczego.

Czy można uzyskać kredyt z poręczycielem online?

W większości przypadków kredyt gotówkowy z poręczycielem wymaga osobistego stawiennictwa zarówno kredytobiorcy, jak również poręczyciela w placówce. Jednak w nielicznych przypadkach możliwe jest uzyskanie takiego finansowanie online. Szczególnie gdy przedmiotem finansowania nie jest duża kwota.

Pożyczka z poręczycielem przez internet możliwa jest do uzyskania również za pośrednictwem pozabankowej opcji pożyczki z gwarantem.

Warto przeczytać
Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

Czyszczenie BIK - czy można wyczyścić historię w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której działaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych na temat zobowiązań kredytowych klientów banków czy firm pożyczkowych.
Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Wskaźnik WIBOR - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

WIBOR co to jest i czego dokładnie dotyczy? To pytanie zadaje wielu klientów banków. Szczególnie ci, którzy są zainteresowani kredytami hipotecznymi lub jeśli już zaciągnęli tego typu zobowiązanie. Powodem jest to, że właśnie na ich sytuację WIBOR wpływa najbardziej.
Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Kredyt a Pożyczka - jakie są główne różnice?

Zastanawiasz się, jaka to jest różnica: kredyt a pożyczka? Kredytu może nam udzielić jedynie bank, a pożyczkę możemy wziąć od różnych instytucji finansowych, bądź może to być pożyczka od kogoś bliskiego.
Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Płatność telefonem - jak aktywować, ustawić i płacić?

Już na początku XXI wieku zwykłe transakcje gotówkowe zaczęły być zastępowane nowością na rynku, a mianowicie kartami płatniczymi. Wtedy wydawało się, że już nic bardziej nowoczesnego nie da się wymyślić.
Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Odpowiedzialne pożyczanie w Internecie – o tym warto wiedzieć

Pożyczanie pieniędzy w obecnych czasach jest znacznie mniej skomplikowane, niż było to kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tym bardziej, jeśli sięgamy po kredyt czy pożyczkę gotówkową.
Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Co to jest BLIK - jak działa i jak go założyć?

Aplikacja blik to bardzo wygodne narzędzie nie tylko do szybkiego zapłacenia za zakupy i usługi w internecie, ale także do przelewu środków na telefon, zapłacenie za zakupy w sklepie stacjonarnym, wypłacania i wpłacania pieniędzy w bankomacie.